Δράση για την Ασφαλή Πλοήγηση στο Διαδίκτυο

Οι μαθητές και οι μαθήτριες από την Α’ και Β’ Λυκείου του Σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν τη Δευτέρα 20 Δεκεμβρίου 2021 μια εξαιρετικά σημαντική παρουσίαση αναφορικά με το ζήτημα της Ασφαλούς Πλοήγησης στο Διαδίκτυο. Η δράση πραγματοποιήθηκε σε συνεργασία με τη Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος και η εκπρόσωπος της Υπηρεσίας – Αξιωματικός κυρία Κόλλια Μαρία που συνάντησε διαδικτυακά τους μαθητές, παρουσίασε το θέμα, συζήτησε μαζί τους και απάντησε σε δικά τους ερωτήματα και προβληματισμούς.

Κατά τη διάρκεια της παρουσίασης τέθηκαν θέματα που σχετίζονται με τη διαδικτυακή αποπλάνηση, το sexting, το cyberbullying, τον εθισμό στα ηλεκτρονικά παιχνίδια, τον σεβασμό των δικαιωμάτων αλλά και των υποχρεώσεων που έχουμε, έφηβοι και ενήλικες ως χρήστες του κυβερνοχώρου και η ενδεδειγμένη συμπεριφορά – διαχείριση οποιασδήποτε υπέρβασης ορίων, προσβολής κ.τ.λ.