Δράση για την ανακύκλωση από τους μαθητές της Γ΄ Δημοτικού

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Γλώσσας, οι μαθητές της Γ’ Δημοτικού, ασχολήθηκαν με ποικίλες δράσεις που αφορούν πολλές πτυχές της Ανακύκλωσης. Μια από αυτές τις δράσεις ήταν η παρότρυνση των μαθητών να δημιουργήσουν τη δική τους αφίσα με απώτερο σκοπό να ευαισθητοποιήσουν τους ανθρώπους γύρω τους και να τους καλλιεργήσουν μια θετική διάθεση απέναντι στην ανακύκλωση των υλικών.

Η ελευθερία σκέψης και έκφρασης και η αμέριστη δημιουργικότητα εκ μέρους των μαθητών, αποτέλεσαν το «κλειδί» για τη δημιουργία ευφάνταστων και ιδιαίτερα εύστοχων συνθημάτων που απευθύνονται σε όλον τον κόσμο και επικαλούνται τόσο τη λογική όσο και το συναίσθημά τους.

«Η ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ Η ΣΩΣΤΗ ΣΩΖΕΙ ΟΛΗ ΜΑΣ ΤΗ ΓΗ» και «ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΗ ΜΑΣ ΚΑΘΑΡΗ ΘΕΛΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΛΛΗ!» είναι μερικά μόνο από τα συνθήματα που αποτύπωσαν οι μαθητές στις αφίσες τους. Τα συνθήματα αυτά πλαισιώθηκαν από τις κατάλληλες φωτογραφίες και συνοδεύτηκαν από τις ζωγραφιές και τα σχέδια των παιδιών.

«ΜΗ ΜΟΛΥΝΕΙΣ ΤΗ ΓΗ, ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΕ ΚΙ ΕΣΥ!».