Δράση για τα οικοσυστήματα από τους μαθητές της Ε’ Δημοτικού

«Ο φίλος μας το περιβάλλον» αναφέρει το βιβλίο Γλώσσας της Ε’ Δημοτικού και με αυτή τη θεματική αρχίζουν οι μαθητές μας το ταξίδι τους στην Ε’ τάξη.

Αρχικά, προσεγγίζοντας την έννοια του περιβάλλοντος διαθεματικά, ενημερώθηκαν για τις συνέπειες της θαλάσσιας ρύπανσης και έπαιξαν με την οικογένεια λέξης «οίκος». Μέσα από αυτό το γλωσσικό παιχνίδι, προέκυψε και η λέξη «οικοσύστημα». Έτσι, στο πλαίσιο της Γεωγραφίας, εμβάθυναν στην έννοια του οικοσυστήματος, διέκριναν τις διάφορες κατηγορίες του και «ταξίδεψαν» σε αξιόλογα Εθνικά Πάρκα και Υγρότοπους της χώρας μας. Παράλληλα, εντόπισαν τα στοιχεία από τα οποία απαρτίζεται ένα οικοσύστημα και δεν έχασαν την ευκαιρία μαζί με τους δασκάλους τους  να βγουν στην αυλή του Σχολείου μας και να παρατηρήσουν το θαυμάσιο δασικό οικοσύστημα γύρω από αυτό καταγράφοντας τους βιοτικούς και τους αβιοτικούς παράγοντες, από τους οποίους αποτελείται,  και συζητώντας για τη σχέση μεταξύ τους.