Διακρίσεις στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Φυσικής Γυμνασίου-Λυκείου

Την 6η θέση, ανάμεσα σε 1172 μαθητές, στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Φυσικής Γυμνασίου-Λυκείου, κατέκτησε η μαθήτρια της α΄ Γυμνασίου Μαρία-Νίκη Ζωγράφου, ενώ την 22η θέση, ανάμεσα σε 1080 μαθητές, κατέκτησε ο μαθητής της Α΄ Λυκείου Απόστολος-Γεώργιος Τουλούπας.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι οι συμμετέχοντες στο διαγωνισμό ανά τάξη ξεπερνούσαν τους 1000, ενώ τα θέματα του διαγωνισμού για όλες τις τάξεις ήταν ιδιαίτερα απαιτητικά.

Πολύ καλή, επίσης, ήταν η επίδοση των υπολοίπων μαθητών Γυμνασίου και Λυκείου της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης οι οποίοι συμμετείχαν στο διαγωνισμό:

από την α΄ Γυμνασίου: Λάμπρος Μερκουράκης (21ος), Απόστολος Κανέλλης (50ος), Θεοδώρα Γκρέκη (71η), Παναγιώτα-Μαρία Ζαφειροπούλου (116η), Παναγιώτης Νικολόπουλος (117ος), Βασίλειος Τσάδαρης (261ος)και Αλέξανδρος Μαρκόπουλος (319ος), ανάμεσα σε 1172 μαθητές

από τη β΄ Γυμνασίου: Κυριάκος Νικολαΐδης (42ος), Ελένη Χαλουλάκου (82η), Αθανάσιος Πανταζής (86ος), Ανθή Κασσαβέτη (121η), Σοφία Πετρογιάννη (128η) και Βασίλειος Κυριάκογλου (140ος), ανάμεσα σε 1269 μαθητές.

Ο διαγωνισμός πραγματοποιήθηκε στις 5 Μαρτίου 2016.

Η προετοιμασία των μαθητών έγινε από τους καθηγητές Φυσικής Σταμάτη Παπουτσή, Αντώνη Ασημομύτη, Κωνσταντίνο Τσιαγαρίδη και Νάσο Δουρίδα.

Συγχαίρουμε τους μαθητές μας για τις εξαιρετικές τους επιδόσεις στο Διαγωνισμό που δικαίωσαν τη συστηματική τους μελέτη στο μάθημα της Φυσικής.