Διακρίσεις μαθητών του Σχολείου μας στον 4ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Στατιστικής

Σημαντικές ήταν οι διακρίσεις για μαθητές του Γυμνασίου και του Λυκείου της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης που συμμετείχαν στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Στατιστικής ο οποίος πραγματοποιήθηκε από τις 21/01/21 έως τις 4/02/21 και διοργανώθηκε από την Ελληνική Στατιστική Αρχή.

Συγκεκριμένα τέσσερις από τις έξι Μαθητικές Ομάδες από το Γυμνάσιο διακρίθηκαν στο 2ο στάδιο του Διαγωνισμού σημειώνοντας ιδιαίτερα υψηλές βαθμολογίες ανάμεσα σε εκατοντάδες γυμνάσια από ολόκληρη την Ελλάδα.

Από την Α’ Λυκείου διακρίθηκαν οι τρεις από τις έξι Μαθητικές Ομάδες που συμμετείχαν στον Διαγωνισμό, ενώ από τη Β’ Λυκείου διακρίθηκαν οι τέσσερις από τις πέντε ομάδες.

Ο Διαγωνισμός ολοκληρώνεται σε τρεις επιμέρους φάσεις όπου κατά τη διάρκεια της τελευταίας φάσης οι δυο καλύτερες ομάδες θα εκπροσωπήσουν τη χώρα μας στον Πανευρωπαϊκό Διαγωνισμό Στατιστικής.

Οι μαθητές μας κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας τους διδάχθηκαν αναλυτικά την ύλη της στατιστικής, δούλεψαν μεθοδικά και συλλογικά στις ομάδες με τους συμμαθητές τους και διαγωνίσθηκαν σε τρία επιμέρους test που περιείχαν γνώσεις στατιστικής, μελέτης στατιστικών πινάκων και στατιστικά διαγράμματα.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Γυμνασίου που έχουν διακριθεί στον Διαγωνισμό είναι οι:

Ελένη Μάγκου, Γεωργία – Μαρία Σαμαρά, Αικατερίνη Χαλμπέ (β’ Γυμνασίου), Μαρία Αγγελή, Δάφνη Βαλιάδου, Ζωή Βαρελά, Στέφανος Ηλιάδης, Μαρία – Ελένη Καραμπέτσου, Κατερίνα Καραμπέτσου, Ίριδα Κωνσταντινίδη, Θεοδώρα Πολιτάκου, Άννα – Ελένη Χαλαράκη (γ’ Γυμνασίου).

Οι μαθητές και οι μαθήτριες από το Λύκειο που έχουν διακριθεί στον Διαγωνισμό είναι οι:

Νικόλαος Κλάδης, Νικόλαος Ανάγνου, Παναγιώτης Φούντας, Ορέστης Ζηκούλης, Μαρία – Ελένη Νικολάου, Ιωάννης Γκαμαλέτσος, Γεώργιος Κλωνής, Διονύσιος Κανέλλης, Αθανάσιος Κοτσόκολος (Α’ Λυκείου), Έργης Παπαδόπουλος, Αφροδίτη Παπαχρυσάνθου, Παναγιώτα Μαγκανιάρη, Ασημίνα Νταή, Γιάννης Βασίλαινας, Βαρβάρα Τσεκούρα, Στέφανος Χαλάτσης, Βάγγος Βουλουμάνος, Άγγελος Μετρίδης, Στέλιος Χατζήβεης, Σταύρος Αποστόλου, Γιάννης Νεόφυτος.

Συγχαρητήρια στους μαθητές για τις διακρίσεις τους και καλή επιτυχία στην επόμενη φάση του Διαγωνισμού.

Θερμά συγχαρητήρια και στους καθηγητές Μαθηματικών που συντέλεσαν στην άρτια προετοιμασία τους, κυρίους Κωνσταντίνο Σχίζα (Υπεύθυνος του Διαγωνισμού για το Γυμνάσιο), Κωνσταντίνο Λάττα (Υπεύθυνος του Διαγωνισμού για το Λύκειο) και Γιώργο Ανδριόπουλο.