Διακρίσεις μαθητών μας στον 83ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό «Ο Θαλής» και συμμετοχή στην Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα

Με επιτυχία συμμετείχαν μαθητές από το Γυμνάσιο και το Λύκειο του Σχολείου μας στον 83ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό «Ο Θαλής». Ο Διαγωνισμός πραγματοποιήθηκε στις 11 Νοεμβρίου 2022 και διοργανώνεται από την Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία.

Οι μαθητές μας Κωνσταντίνος Αλεξόπουλος (β΄Γυμνασίου), Λάμπρος Ιακωβάκης (β΄Γυμνασίου), Στέφανος Ηλιάδης (Β΄ Λυκείου) και Μαρία – Ελένη Νικολάου (Γ΄ Λυκείου)  με τις υψηλές επιδόσεις τους, εξασφάλισαν τη συμμετοχή τους στην Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα και στον Διαγωνισμό «Αρχιμήδης» που είναι η τελική φάση και θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 18 Φεβρουαρίου 2023.

Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες για τη συμμετοχή τους και τις διακρίσεις τους στον Διαγωνισμό.

Συγχαρητήρια στους καθηγητές Μαθηματικών κυρία Σταυρούλα Ζαβρή, κύριο Κωνσταντίνο Λάττα, κύριο Μάκη Μακρή και κύριο Κωνσταντίνο Σχίζα που ανέλαβαν τις προπονήσεις και την επιτυχημένη προετοιμασία των μαθητών, καθώς και στο σύνολο του Τμήματος Μαθηματικών της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης που έχουν συντελέσει στην καλλιέργεια της μαθηματικής σκέψης.