Διαθεματική διδασκαλία με θέμα τη Γλώσσα

Με αφορμή τη διδασκαλία της ενότητας «Γλώσσα» στη γ΄ Γυμνασίου, οι καθηγήτριες Φιλόλογοι Βασιλική Κεφαλά και Έλλη Τσενέ, σε συνεργασία με τον Βιολόγο Ιορδάνη Ξαγοράρη σχεδίασαν και πραγματοποίησαν συνδιδασκαλία στο θέατρο του Σχολείου μας, με σκοπό να προσεγγίσουν και να αναδείξουν τη διαδικασία της επικοινωνίας.

Ειδικότερα, σχολιάστηκε διαχρονικά η εξέλιξη της επικοινωνίας, εστιάζοντας τόσο στις πρωτόγονες κοινωνίες, στην αρχαιότητα έως και τη σύγχρονη εποχή, με ιδιαίτερη έμφαση στη γραπτή έκφραση και σε συνάρτηση με τη βιολογική εξέλιξη του ανθρώπινου εγκεφάλου. Παράλληλα, οι μαθητές πληροφορήθηκαν για την ανατομία του αισθητηρίου οργάνου της γλώσσας και διεύρυναν τις γνώσεις τους για τον τρόπο επικοινωνίας των ζώων στο φυσικό περιβάλλον, ενώ εντόπισαν επικοινωνιακούς κώδικες σε διαφορετικά επιστημονικά πεδία. Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να εκφράσουν απορίες αλλά και να αναπτύξουν τον προβληματισμό τους ως προς την ποιότητα της σύγχρονης επικοινωνίας.