Διάλεξη της Βιολόγου Δρ. Κλεοπάτρας Ράπτη σε μαθητές Λυκείου

Οι μαθητές της κατεύθυνσης Υγείας και Ζωής του Σχολείου μας, τόσο του ελληνικού τμήματος όσο και του τμήματος GCE, παρακολούθησαν διάλεξη μέσω Skype της Βιολόγου Δρ. Κλεοπάτρας Ράπτη, Ερευνήτριας του EMBL, με θέμα τη Γονιδιακή Θεραπεία.

Κατά τη διάρκεια της διάλεξης παρουσιάστηκαν οι σύγχρονες επιστημονικές προσεγγίσεις της γονιδιακής θεραπείας και δόθηκαν οι μελλοντικές προοπτικές για τη θεραπεία ασθενειών, όπως ο καρκίνος.

Στο τέλος της διάλεξης η Δρ. Ράπτη περιέγραψε στους μαθητές το ερευνητικό της έργο, παρουσίασε τη ζωή του Ερευνητή και απάντησε σε ερωτήσεις των μαθητών. Η διάλεξη πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 5 Απριλίου στο εργαστήριο Βιολογίας του σχολείου μας και συντονίστηκε από την κα. Λεωνή Παναγιωτοπούλου και  τον κο Αντώνιο Κριμιτζά.