«Δέκα πράγματα που πρέπει να γνωρίζετε για το Δίκαιο»

Ομιλία του Αναπληρωτή Καθηγητή Νομικής Σχολής Θεσσαλονίκης (Α.Π.Θ.), Δικηγόρου κου Γιώργου Ψαρουδάκη

Την Πέμπτη 8 Φεβρουαρίου 2024 οι μαθητές και οι μαθήτριες της    γ΄ Γυμνασίου και της Α΄ Λυκείου της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης υποδέχτηκαν στο Θέατρο του Σχολείου μας τον κύριο Γιώργο Ψαρουδάκη, Αναπληρωτή Καθηγητή Νομικής Σχολής Θεσσαλονίκης (Α.Π.Θ.).

Ο κος Γ. Ψαρουδάκης μέσα από την εξαίρετη ακαδημαϊκή και επαγγελματική του πορεία παρουσίασε στους μαθητές και τις μαθήτριες 10 βασικά στοιχεία που πρέπει να γνωρίζουν σχετικά με την επιστήμη του Δίκαιου. Μεταξύ άλλων ο ομιλητής αναφέρθηκε στους τρόπους με τους οποίους το Δίκαιο εκφράζεται σε ποικίλους τομείς της καθημερινής μας ζωής, στον τρόπο εφαρμογής του στην Ελλάδα και στο εξωτερικό, στη σύνδεσή του με τη διάκριση των εξουσιών, καθώς και στις ομοιότητες και τις διαφορές των νομικών συστημάτων μεταξύ των χωρών.

Μέσα από ενδιαφέροντα παραδείγματα, ο κος Γ. Ψαρουδάκης δημιούργησε τις προϋποθέσεις για να θέσουν οι μαθητές και οι μαθήτριές μας τα ερωτήματά τους και ταυτόχρονα να συζητήσουν μαζί του, αναπτύσσοντας γόνιμο διάλογο.