«Γιατί μου λένε να προσέχω το νερό»

Οι μαθητές της β’ γυμνασίου παρακολουθούν σεμινάριο για την προστασία του νερού

Ένα ιδιαίτερα ενδιαφέρον σεμινάριο για την προστασία και την ορθολογική χρήση του νερού, είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι μαθητές της β’ Γυμνασίου του Σχολείου μας, την Πέμπτη 28 Μαρτίου 2019.

Ο εισηγητής του Σεμιναρίου κύριος Γιώργος Ευστρατιάδης, Διευθύνων Σύμβουλος της εταιρείας ΥΔΑΤΩΡ Α.Ε., μέσω της παρουσίασής του ανέδειξε με άμεσο και παραστατικό τρόπο στους μαθητές της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης τους τρόπους χρήσης αυτού του πολύτιμου αγαθού τη σημερινή εποχή, τις πραγματικές ανάγκες του παγκόσμιου πληθυσμού σε νερό και τους κινδύνους που ελλοχεύουν λόγω της αλόγιστης χρήσης του.

Οι μαθητές στο σύνολό τους ευαισθητοποιήθηκαν και πήραν τα κατάλληλα ερεθίσματα, ώστε να αναπτύξουν συζήτηση και να προβληματιστούν αναφορικά με την εξοικονόμηση του νερού.