«Γίνομαι ξεναγός στο Σχολείο μου»

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Γλώσσας και της ενότητας «Πάλι μαζί – Γνωρίζω το Σχολείο μου», οι μαθητές της Γ’ Δημοτικού χωρίστηκαν σε ομάδες και με την καθοδήγηση των Δασκάλων τους «ξενάγησαν» τους συμμαθητές τους στους χώρους του Σχολείου μας.

Μέσω της συγκεκριμένης βιωματικής δράσης, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τη σημασία αλλά και την αξία της ύπαρξης και της χρήσης κάθε χώρου του Σχολείου, κατανόησαν και μελέτησαν τη χωροταξική διάταξη κάθε αίθουσας και ήρθαν σε επαφή με τους ανθρώπους σε καίρια σημεία όπως στην Υποδοχή, τη Γραμματεία, τις Οικονομικές Υπηρεσίες, το Ιατρείο,  τη Βιβλιοθήκη κλπ.

Οι «μικροί ξεναγοί» της Γ’ Δημοτικού είδαν το Σχολείο τους με άλλα μάτια και κατάλαβαν ότι τίποτα δεν είναι τυχαίο στο δεύτερο «σπίτι» τους!