Σημαντικές διακρίσεις και εξαίρετες συμμετοχές μαθητών μας στο 6th ACGMUN 2023

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε η συμμετοχή του Σχολείου μας στο 6th ACGMUN που πραγματοποιήθηκε από τη 1 έως τις 2 Απριλίου 2023.

Στους μαθητές μας ανατέθηκε η εκπροσώπηση της Σερβίας και της Ρωσικής Ομοσπονδίας. Η εκπροσώπηση της Ρωσικής Ομοσπονδίας είναι ένα ιδιαίτερο δύσκολο εγχείρημα, αν αναλογιστούμε τις καταστροφικές συνέπειες του πολέμου στην Ουκρανία καθώς και το γεγονός ότι μια εβδομάδα πριν τη διεξαγωγή του Συνεδρίου, το Διεθνές Ποινικό Δικαστήριο εξέδωσε ένταλμα σύλληψης κατά του Ρώσου Προέδρου. Ωστόσο, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης ανταπεξήλθαν στις δυσκολίες, χάρη στις διπλωματικές και ρητορικές τους ικανότητες.

Συγκεκριμένα οι μαθητές μας ξεχώρισαν στο Συνέδριο με τις εξής επιτυχίες και διακρίσεις:

στα θεσμικά όργανα του Συνεδρίου εκπροσώπησαν το Σχολείο μας οι:

Ελεάννα Χαλαράκη, ως Πρόεδρος της Οικονομικής Επιτροπής της Γενικής Συνέλευσης του ΟΗΕ (GA2),

Σ. Δ., ως Αντιπρόεδρος της Ειδικής Πολιτικής Επιτροπής της Γενικής Συνέλευσης του ΟΗΕ (GA4),

Τζωρτζίνα Αναγνωστοπούλου, ως Αντιπρόεδρος της Περιβαλλοντικής Επιτροπής,

Μαντιάνα Παυλίδη, ως Αντιπρόεδρος του Οργανισμού για τη Βιομηχανική Ανάπτυξη του ΟΗΕ (UNIDO),

Διονύσης Πρίφτης, ως Πρόεδρος του Διεθνούς Δικαστηρίου Δικαιοσύνης του ΟΗΕ που εδρεύει στη Χάγη (ICJ).

Στην Επιτροπή του Διεθνούς Δικαστηρίου (ICJ) συμμετείχαν οι:

Αλεξία Αλιφραγκή, ως μια εκ των δυο συνηγόρων (advocate) της Λαϊκής Δημοκρατίας του Κονγκό στην υπόθεση Ahmadou Sadio Diallo (Republic of Guinea v. Democratic Republic of the Congo), την οποία κατάφερε να κερδίσει,

Σοφία Λογοθετίδη, ως δικαστής, η οποία διακρίθηκε με «Εύφημο Μνεία» για την επίδοσή της.

Οι μαθητές οι οποίοι διακρίθηκαν για την επίδοσή τους ως διπλωμάτες ήταν οι:

Θεοδώρα Γεωργαντζή, η οποία έλαβε Βραβείο Καλύτερου Διπλωμάτη για την επίδοσή της ως εκπρόσωπος της Ρωσίας στην Ειδική Σύνοδο, ενώ υπήρξε βασική εισηγήτρια (main submitter) ψηφίσματος για την προσφυγική κρίση στη θάλασσα Ανταμάν, το οποίο υπερψηφίστηκε από τα μέλη της Επιτροπής.

Κρίστι Ευσταθίου, η οποία έλαβε «Εύφημο Μνεία» για την επίδοσή της ως Αρχηγός της Ρωσικής Διπλωματικής Αποστολής και ως μέλος της Οικονομικής Επιτροπής της Γενικής Συνέλευσης του ΟΗΕ, ενώ υπήρξε βασική εισηγήτρια ψηφίσματος για την καταπολέμηση του πληθωρισμού στην Ευρώπη, το οποίο συζητήθηκε στην Ολομέλεια της Γενικής Συνέλευσης και υπερψηφίστηκε από τα μέλη της.

Αλεξάνδρα Ταραντίλη, η οποία έλαβε «Εύφημο Μνεία» για την επίδοσή της ως εκπρόσωπος της Ρωσίας στην Πολιτική Επιτροπή της Γενικής Συνέλευσης του ΟΗΕ.

Επάξια συμμετείχαν οι ακόλουθοι μαθητές και μαθήτριες:

Αλεξάνδρα Κικίλια, ως εκπρόσωπος της Ρωσίας στην Κοινωνική, Πολιτιστική και Ανθρωπιστική Επιτροπή της Γενικής Συνέλευσης του ΟΗΕ,

Ε.Π., ως εκπρόσωπος της Σερβίας στην Κοινωνική, Πολιτιστική και Ανθρωπιστική Επιτροπή της Γενικής Συνέλευσης του ΟΗΕ,

Αργύρης Παπαϊωάννου, ως εκπρόσωπος της Σερβίας στης Ειδική Πολιτιστική Επιτροπή της Γενικής Συνέλευσης ΟΗΕ,

Μαρίτα Σταυράκη, ως εκπρόσωπος της Ρωσίας στη Νομική Επιτροπή της Γενικής Συνέλευσης ΟΗΕ,

Ελληάννα Χατζηγεωργίου, ως εκπρόσωπος της Ρωσίας στην Περιβαλλοντική Επιτροπή, η οποία διετέλεσε βασική εισηγήτρια ψηφίσματος για την έλλειψη λιπασμάτων, το οποίο υπερψηφίστηκε από τα μέλη της Επιτροπής,

Δανάη Κουνέλη, ως εκπρόσωπος της Ρωσίας στον Οργανισμό Βιομηχανικής Ανάπτυξης του ΟΗΕ, η οποία υπήρξε και βασική εισηγήτρια για τη δημιουργία πράσινων βιομηχανικών πάρκων, το οποίο υπερψηφίστηκε από τα μέλη της Επιτροπής,

Ελίνα Μαγκλάρα, ως εκπρόσωπος της Ρωσίας στο Συμβούλιο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων του ΟΗΕ,

Μαρία Αρτοπούλου, ως εκπρόσωπος της Ρωσίας στο Συμβούλιο Ασφαλείας του ΟΗΕ, η οποία υπήρξε εισηγήτρια προτάσεων για την επέκταση του ΝΑΤΟ και τον ρόλο του Συμβουλίου Ασφαλείας στη διατήρηση διεθνούς ειρήνης και ασφάλειας,

Σπύρος Οικονομόπουλος, ως εκπρόσωπος της Ένωσης Σοβιετικών Σοσιαλιστικών Δημοκρατιών στο Ιστορικό Συμβούλιο Ασφαλείας,

Όλγα Σταυρουλάκη, ως εκπρόσωπος της Γιουγκοσλαβίας στο Ιστορικό Συμβούλιο Ασφαλείας.

Θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές και στις μαθήτριες για τις διακρίσεις τους και τις συμμετοχές τους στο Συνέδριο.

Συγχαρητήρια στην καθηγήτρια Αγγλικών κυρία Χαρά Νικηφορίδου και στις φοιτήτριες Νομικής Φαίη Αναγνωστοπούλου και Αγγελική Κωνσταντάρα που ανέλαβαν την επιτυχημένη προετοιμασία των μαθητών και των μαθητριών του Σχολείου μας.