Από το σταφύλι στο κρασί

Ποιό είναι το μυστικό που μετατρέπει τον μούστο σε κρασί;

Πώς φτιάχνουμε τα μουστοκούλουρα ;

Πώς μπορούν τα σταφύλια να χορέψουν;

Οι μικροί μαθητές του Νηπιαγωγείου μας είχαν την ευκαιρία να ανακαλέσουν τις γνώσεις τους για τον τρύγο και τα σταφύλια και να τεθούν σε κατάσταση προβληματισμού προκειμένου να κάνουν υποθέσεις στην προσπάθειά τους να απαντήσουν τις παραπάνω ερωτήσεις. Για το σκοπό αυτό σχεδιάστηκαν ποικίλες εστίες παιδαγωγικού ενδιαφέροντος.

Αρχικά, έμαθαν την ιστορία του ζυμομύκητα που τον έλεγαν «Οινοπνευματούλη» και πραγματοποίησαν δραματοποίηση της ιστορίας και φιλοτέχνησαν την αντίστοιχη χειροτεχνία.

Στη συνέχεια συμμετείχαν σε ψυχοκινητικό παιχνίδι με θέμα «Η συνταγή για τα μουστοκούλουρα». Μέσα από ένα παιχνίδι ρόλων ο ζαχαροπλάστης επιλέγει τα υλικά του και όταν εμφανίζεται ο μούστος το κυνηγητό ξεκινά!

Ακολούθησε η πειραματική διαδικασία με το πείραμα «Τα σταφύλια που χορεύουν» και η δράση ολοκληρώθηκε δημιουργικά με το πλάσιμο μουστοκούλουρων!

Οι μαθητές μας έλαβαν μέρος με ενθουσιασμό σε όλες τις δραστηριότητες και μας εντυπωσίασαν με τη δημιουργικότητα και τις πρωτότυπες ιδέες τους!