Απόφοιτος του Σχολείου μας ανάμεσα στους καλύτερους της Διεθνούς Οικονομικής Ολυμπιάδας

Ο απόφοιτος της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης και φοιτητής στο Τμήμα Economics του University of Bath Δημοσθένης Κλειδέρης ήταν ανάμεσα στους πέντε μαθητές της ελληνικής αντιπροσωπείας που συμμετείχαν στον Τελικό της Διεθνούς Οικονομικής Ολυμπιάδας. Ο Δημοσθένης με τις υψηλές του επιδόσεις αναδείχθηκε στην 22η θέση ανάμεσα σε 38.000 συμμετοχές μαθητών από ολόκληρο τον κόσμο.

Η Διεθνής Οικονομική Ολυμπιάδα πραγματοποιήθηκε στη Βουδαπέστη από τις 6 έως τις 9 Σεπτεμβρίου 2022.

Με τα παρακάτω λόγια ο απόφοιτος του Σχολείου μας χαιρέτησε τη συμμετοχή του στη Διοργάνωση:

‘’Hello, my name is Dimosthenis Kleideris and I come from Greece. I am 18 years old, and I have just graduated from ‘’Ekpaideftiki Anagennisi High School’’ in Athens. I am delighted that I have managed to reach the final round of the ‘’Economic Olympiad’’, as this achievement has prompted me to extend my skills and knowledge in the field of Economics, which I am really interested in. I have been accepted at ‘’Bath University’’ and already looking forward to this unique opportunity, as my ambition is to obtain my bachelor degree while gaining invaluable experience at the same time’’.

Υπενθυμίζεται ότι ο απόφοιτος του Σχολείου μας είχε κατακτήσει την 5η θέση στον Τελικό της Οικονομικής Ολυμπιάδας.

Θερμά συγχαρητήρια στον Δημοσθένη για τη σπουδαία επιτυχία του καθώς και στην καθηγήτρια Οικονομικών του Σχολείου μας κυρία Πηγή Λιαγκρή που τον υποστήριξε καθ’ όλη τη διάρκεια της προετοιμασίας και της διαδικασίας.