Αναπαράσταση της Δίκης του Θηραμένη στην Α΄ Λυκείου

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της  Α’ Λυκείου της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης συμμετείχαν με κάθε τρόπο στο μετασχηματισμό της θεωρητικής γνώσης σε προσωπικό απτό βίωμα. Κι αυτό συμβαίνει, διότι η αρχαιομάθεια, που καλλιεργείται μέσα από τα μαθήματα των Αρχαίων Ελληνικών και της Ιστορίας, δεν αποτελεί αντικείμενο μονοδιάστατης προσέγγισης. Στόχος είναι οι μαθητές να ζήσουν και να κατανοήσουν ένα ιστορικό περιβάλλον ή μια εποχή ενισχύοντας την ενσυναίσθησή τους.

Υπό την καθοδήγηση του κύριου Βασίλη Λυμπερόπουλου, Ιστορικού-Φιλολόγου, και της κυρίας Τέτη Παπαδάτου, Φιλολόγου, οι μαθητές με πολύ μεγάλη επιτυχία αναπαρέστησαν τη δική του τυράννου Θηραμένη όπως την αφηγείται ο ιστορικός Ξενοφώντας εμπεδώνοντας και το πνεύμα του μεγάλου ιστορικού αλλά και το κλίμα της συγκεκριμένης ιστορικής εποχής που ήταν κομβική για την εξέλιξη του αρχαίου ελληνικού κόσμου.