«Αλλάζω Εγώ, Αλλάζει η Σχέση»

Με επιτυχία ολοκλήρωσε το μάθημα «Αλλάζω Εγώ, Αλλάζει η Σχέση» η καθηγήτρια Φιλόλογος του Σχολείου μας κυρία Άννα Κουρδή που πραγματοποιήθηκε από τον Εκπαιδευτικό Μη Κερδοσκοπικό Οργανισμό «Open Academy».

Η ποιότητα των σχέσεων σχετίζεται άμεσα με την ποιότητα της ζωής μας. Τα πρωτόγνωρα, έντονα και συχνά αντικρουόμενα συναισθήματα που βιώνουμε μέσα από τις σχέσεις μας με τους άλλους, άλλοτε μας ενδυναμώνουν και άλλοτε μας εξαντλούν. Σε κάθε περίπτωση, αποτελούν ένα αέναο πεδίο κατανόησης του ίδιου μας του εαυτού.

Γνωρίζοντας τρόπους υγιούς διαχείρισης των σχέσεων με τους σημαντικούς Άλλους της ζωής μας, αλλά και με τον ίδιο μας τον εαυτό και ασκούμενοι σε εργαλεία που βοηθούν και εξελίσσουν τις διαπροσωπικές σχέσεις, καταφέρνουμε να συνεργαζόμαστε, να βαθαίνουμε τις σχέσεις μας και τελικά, να φτάνουμε στην αυτοπραγμάτωση μέσα σε κάθε είδους σχεσιακό πλαίσιο, στην οικογένεια, στο σχολείο, στον εργασιακό χώρο, στην κοινωνία.

Συγχαρητήρια στην κα Α. Κουρδή για τη συμμετοχή της.