Ένα «ταξίδι» στον κόσμο των Μουσείων

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Νεοελληνικής Γλώσσας, οι μαθητές της α’ Γυμνασίου προσέγγισαν τη Θεματική Ενότητα των Μουσείων…διαφορετικά!

Κάθε μαθητής ανέλαβε να δημιουργήσει μια αφίσα  παρουσιάζοντας τις βασικές πληροφορίες για ένα Μουσείο. Οι μαθητές αναζήτησαν στο διαδίκτυο πληροφορίες σε σχέση με το εκάστοτε Μουσείο, ενημερώθηκαν για την ιστορία του αλλά και την ποικιλία των εκθεμάτων του. Στη συνέχεια, ακόνισαν την αφαιρετική τους σκέψη επιλέγοντας τα κυριότερα σημεία, αξιοποίησαν τη δημιουργική τους σκέψη αλλά και τις καλλιτεχνικές τους δεξιότητες ώστε να δημιουργήσουν ένα άρτιο αισθητικό αποτέλεσμα και εν τέλει να δημιουργήσουν τη δική τους αφίσα. Το σύνολο των εργασιών παρουσιάστηκε στην τάξη και ακολούθησε εποικοδομητική συζήτηση για την επίλυση αποριών.