Στον Τελικό του Διαγωνισμού «Young Business Talents»

Στον Τελικό του Διαγωνισμού «Young Business Talents», στον οποίο το Σχολείο μας συμμετέχει για τέταρτη συνεχή χρονιά, προκρίθηκε η ομάδα μας με την επωνυμία Market Team. Ο διαγωνισμός πραγματοποιήθηκε στο Αμερικανικό Κολλέγιο Ελλάδος – Pierce College, το Σάββατο 2 Απριλίου 2016.

Οι τρεις μαθητές της ομάδας μας (Πολύβιος Πλατυγένης, Κωνσταντίνος Χρυσίνας και Τάσος Ζουρδούμης – Α΄ Λυκείου) ήταν ανάμεσα στους 120 οι οποίοι ξεχώρισαν από τους 2.741 συνολικά μαθητές που συμμετείχαν φέτος στον διαγωνισμό.

Το Young Business Talents είναι ένας διαγωνισμός για μαθητές Λυκείων (Γενικών και ΕΠΑΛ) 15-22 ετών, ο οποίος, μέσω ενός επιχειρηματικού προσομοιωτή (business simulator) επιτρέπει στον μαθητή να εξασκηθεί στη λήψη όλων των αποφάσεων που λαμβάνονται μέσα σε μία εταιρεία, την εταιρεία της ομάδας του, μέσα από τη διαδικασία της ανάλυσης, του προγραμματισμού και του ελέγχου.