To «μετρό» μέσα από τα μάτια των μαθητών της Ε’ Δημοτικού

Μελετώντας την ενότητα της Γλώσσας «Η ζωή στην πόλη» οι δάσκαλοι και οι μαθητές της Ε’ Δημοτικού είχαν την ευκαιρία να ασχοληθούν με ένα ξεχωριστό μέσο μαζικής  μεταφοράς, το μετρό, που μέσω της χρήσης του επιλύονται σημαντικά προβλήματα των κατοίκων των μεγαλουπόλεων, ώστε να αναβαθμίζεται η ποιότητα ζωής σε αυτές.

Τόσο η δυσκολία κατασκευής των υπόγειων σιδηρόδρομων όσο και η περίτεχνη διακόσμηση ορισμένων σταθμών ανά τον κόσμο κέντρισαν το ενδιαφέρον μικρών και μεγάλων.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες αξιοποιώντας πληροφορίες τόσο μέσα από τα κείμενα του σχολικού βιβλίου όσο και από επιπλέον πηγές που δόθηκαν στους μαθητές (άρθρα και βίντεο), ξεχώρισαν τους δικούς τους αγαπημένους σταθμούς και τους παρουσίασαν στους συμμαθητές τους. Μάλιστα κάποιοι εμπνεύστηκαν από το θέμα και κατασκεύασαν με απλά υλικά και αρκετή δημιουργικότητα μακέτες βαγονιών και σταθμών!