Secret Santa- Christmas card από τους μαθητές της ΣΤ’ Δημοτικού

Με αφορμή τις γιορτές των Χριστουγέννων, οι δάσκαλοι και οι μαθητές της ΣΤ’ Δημοτικού να ανταλλάξαν  ευχές με κάρτες και η τεχνολογία έγινε σύμμαχός σε αυτή τη δύσκολη περίοδο.

Όλοι μαθητές σχεδίασαν μια χριστουγεννιάτικη κάρτα, στην οποία περιλαμβάνονταν: ευχές για τις γιορτινές μέρες, ένα αισιόδοξο  μήνυμα για τη νέα χρονιά, μία πρόταση για ένα χριστουγεννιάτικο τραγούδι, μια όμορφη ταινία κι ένα ενδιαφέρον βιβλίο. Για την κατασκευή της κάρτας οι μαθητές μπορούσαν να αξιοποιήσουν οποιοδήποτε υλικό είχαν στη διάθεσή τους, αλλά μπορούσαν να τη σχεδιάσουν και ηλεκτρονικά. Ο μόνος περιορισμός ήταν…. πως κανείς δεν έπρεπε να γράψει το όνομά του! Όλες οι κάρτες στάλθηκαν στους δασκάλους κι εκείνοι, αφού τις συγκέντρωσαν, έστειλαν από μία τυχαία σε κάθε μαθητή και μαθήτρια. Έτσι, τα παιδιά έλαβαν μια κάρτα από ‘’άγνωστο’’ αποστολέα, αλλά φτιαγμένη με πολύ κέφι και αγάπη, από κάποιον συμμαθητή τους. Την επόμενη μέρα καθένας προσπάθησε, αρχικά,  να μαντέψει και στη συνέχεια, να μάθει τον δημιουργό της κάρτας που έλαβε. Ήταν μια διαδικασία που τους χαροποίησε όλους, καθώς έδωσε την ευκαιρία της δημιουργικότητας και της από καρδιάς ανταλλαγής ευχών και ελπιδοφόρων μηνυμάτων για το 2021!

Ανάμεσα στις κάρτες διαβάσαμε: ’’…Είμαι εκείνο το κουτάκι που στέκω δίπλα σου κάθε πρωί και μαζί λέμε καλημέρα στην κυρία…Θέλω να σου ευχηθώ να περάσεις τις πιο όμορφες χριστουγεννιάτικες διακοπές και γρήγορα θα ανταμώσουμε πάλι!..’’

‘’…Εύχομαι να διασκεδάσεις όσο πιο πολύ γίνεται, ειδικά φέτος που η χρονιά ήταν πολύ δύσκολη…’’

‘’…Εύχομαι αυτές οι γιορτές να μας υπενθυμίζουν κάθε χρόνο πόσο σημαντικό είναι να είμαστε κοντά με τα αγαπημένα μας πρόσωπα..’’

“…Ο σκοπός της νέας χρονιάς δεν είναι απλώς μια αλλαγή στο ημερολόγιο, είναι μια αφορμή, για να ξεκινήσουμε από την αρχή… Να έχουμε νέα ψυχή, μέχρι και νέα ταχύτητα και νέα οπτική…”

“…Δέντρο χριστουγεννιάτικο με ευχές έχω στολίσει, ο νέος χρόνος που θα ‘ρθει χαρές θα σε γεμίσει…”

“…Αυτά τα Χριστούγεννα δεν είμαστε μόνοι …γιατί οι καρδιές μας χτυπούν ΜΑΖΙ!!!”