Παγκόσμια διάκριση για την Athena Racing Team στον Παγκόσμιο Τελικό F1 in Schools

Παγκόσμια διάκριση για την ATHENA RACING TEAM στον Παγκόσμιο Τελικό F1 in Schools

29.000 σχολεία διεκδίκησαν την πρόκριση,

1.800.000 μαθητές συμμετείχαν στον Διαγωνισμό F1 in Schools,

68 ομάδες προκρίθηκαν και συμμετείχαν στον Παγκόσμιο Τελικό που πραγματοποιήθηκε στο νησί Σεντόζα στη Σιγκαπούρη!

Η καλύτερη γυναικεία ομάδα παγκοσμίως είναι ελληνική και είναι η ATHENA RACING TEAM!

Η Ομάδα Συνεργασίας της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης κατέκτησε το κορυφαίο Βραβείο ‘’FIA Women in Motorsport Award’’ στον Παγκόσμιο Τελικό F1 in Schools που πραγματοποιήθηκε από τις 8 έως τις 13 Σεπτεμβρίου 2023.

Οι μαθήτριες της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης που συμμετέχουν ως μέλη στην ‘’ATHENA RACING TEAM’’ είναι η Δάφνη Βαλιάδου, η Ευαγγελία Βουρνάζου, η Γεωργία Σαμαρά και η Κατερίνα Χαλμπέ. Οι μαθήτριές μας συνεργάστηκαν συστηματικά, με επιμονή, υπομονή, με έμφαση στη λεπτομέρεια, ομαδικό πνεύμα, δημιουργικότητα, έμπνευση και κατέκτησαν την κορυφή!

Στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό F1 in Schools κάθε Σχολείο συμμετέχει με τις δικές του Μαθητικές Ομάδες. Οι Μαθητικές Ομάδες που κατατάσσονται στις πρώτες πέντε θέσεις του Διαγωνισμού δημιουργούν Ομάδες Συνεργασίες οι οποίες υποδεικνύονται από τη διοργάνωση.

Η Μαθητική Ομάδα ‘’ENIGMA’’ της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης αφού ξεχώρισε με την 3η θέση στον 11ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό F1 in Schools 2023 συνεργάστηκε με τη Μαθητική Ομάδα ‘’ALACRITY’’ από την Εράσμειο Ελληνογερμανική Σχολή και δημιουργήθηκε η Ομάδα Συνεργασίας ‘’ATHENA RACING TEAM’’.

Οι παραπάνω διακρίσεις συνεχίζουν τη σταθερή και επιτυχημένη πορεία των Μαθητικών Ομάδων της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης στον μαθητικό διαγωνισμό F1 in Schools που τα τελευταία χρόνια έχουν κατακτήσει κορυφαία βραβεία τόσο σε πανελλαδικό όσο και σε παγκόσμιο επίπεδο.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι Μαθητικές Ομάδες του Σχολείου μας τα τελευταία χρόνια έχουν διακριθεί με εξαιρετικά σημαντικές διακρίσεις και πρωτιές στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό F1 in Schools καθώς και στον Παγκόσμιο Τελικό κατακτώντας Βραβεία όπως το Βραβείο Digital Media (2022), το Βραβείο Γρηγορότερου Αυτοκινήτου (2019) καθώς και υψηλές θέσεις στην πρώτη δεκάδα.

Θερμές ευχαριστίες στους Χορηγούς και στους Υποστηρικτές της Μαθητικής Ομάδας: Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος, ADVIDEA, BOSE, ΔΙΑΚΡΟΤΗΜΑ, ELECTROVAM, ΕΘΝΙΚΗ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ, SIEMENS, ACCELERATE GROWTH, APOSTO, AUDI, AVIS, BIC, GARAGE, RAFARM, ALTHOM, AUTOHELLAS HERTZ, MEGA VENOCARE.

Θερμά συγχαρητήρια στις μαθήτριες για την επιτυχία και διάκρισή τους σε ένα από τους μεγαλύτερους διαγωνισμούς STEM σε παγκόσμιο επίπεδο καθώς και στους Προπονητές κύριο Δημήτρη Μωραϊτη και κύριο Γιάννη Τούντα που υποστήριξαν καθοριστικά τις μαθήτριες και συντέλεσαν στα εξαιρετικά αποτελέσματα!

Μπορείτε να παρακολουθήσετε τη στιγμή της απονομής εδώ: