Best Junior Team, 2nd Best Team, 3rd Best Team και 2nd Best Speaker στο 13th Moraitis School Cup για μαθητές από το Δημοτικό και εξαιρετικές συμμετοχές μαθητών μας από το Γυμνάσιο και το Λύκειο του Σχολείου μας

Με μεγάλη επιτυχία συμμετείχαν μαθητές και μαθήτριες από τη Στ΄ Δημοτικού, το Γυμνάσιο και το Λύκειο της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης στο 13th Moraitis School Cup (British Parliamentary Debate Tournament) που πραγματοποιήθηκε στη Σχολή Μωραΐτη την Παρασκευή 1 και το Σάββατο 2 Απριλίου 2022.

Από τη Στ’ Δημοτικού:

Την υψηλότερη διάκριση ως ‘’Best Junior Team’’  είχε η Ομάδα των μαθητών Βικτωρίας Βυτόγιαννη και Νικόλαου Γιοβάννη.

Η Ομάδα των μαθητριών Αιμιλίας Ζύμνη και Μαρσίας Παπαδοπούλου αναδείχθηκε ‘’2nd Best Team’’.

Η Ομάδα των μαθητριών Λυδίας Δημητρίου και Ηλέκτρας Ζηκούλη αναδείχθηκε ‘’3rd Best Team’’.

Ως ‘’2nd Best Speaker’’ κατατάχθηκε η μαθήτρια Μαριλίζα Χρυσανθοπούλου.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι μαθητές Φίλιππος Βαθιώτης, Ιάσων Θέος, Νικόλαος Μαγκλάρας, Ευανθία Νικολακάκη και Ελευθέριος Τανισκίδης είχαν μια εξαιρετική παρουσία και συγκέντρωσαν υψηλά Speaker points για τις ομιλίες τους.

Στην Ομάδα των μαθητών από το Γυμνάσιο και το Λύκειο:

Στο Debate η oμάδα των Κωνσταντή Αναγνώστου και Μαριέτας Λέκου κατέλαβε την 11η θέση ανάμεσα σε 50 ομάδες, με μόλις 1 πόντο και μία νίκη να τους κρατά μακριά από τον Ημιτελικό.

Η ομάδα των Φροσύνα Λοβέρδου και Μαντιάνας Παυλίδη  κατέλαβε την 17η θέση ανάμεσα σε 50 ομάδες, με μόλις 2 πόντους μακριά από τον Ημιτελικό.

Σε ατομικό επίπεδο, ο Κωνσταντής Αναγνώστου κατέκτησε ανάμεσα σε 95 ομιλητές την 27η θέση ως Καλύτερος Ομιλητής και η Μαριέτα Λέκου την 34η θέση.

Στο διαγωνισμό του Impromptu ο μαθητής και οι μαθήτριες Κωνσταντής Αναγνώστου, Ελένη Γεωργιάδου και Φροσύνα Λοβέρδου κατέκτησαν την 23η , 31η  και την 38η  θέση αντίστοιχα.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες που συμμετείχαν στον Διαγωνισμό είχαν την ευκαιρία να εξασκηθούν στη διεξαγωγή debate στην αγγλική γλώσσα, να αναδείξουν την επιχειρηματολογία τους σε θέματα παγκόσμιου ενδιαφέροντος και να «αναμετρηθούν» με εφόδιο τον λόγο με τους συμμαθητές τους από άλλα σχολεία.

Οι μαθητές της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης εκτός από τις σημαντικές επιτυχίες και τις εξαιρετικές διακρίσεις συνάμα απήλαυσαν την άσκηση μιας διαδικασίας διαλόγου, την επιχειρηματολογία, τη λογική αντιπαράθεση γνωμών, γνώσεων, σκέψης και προβληματισμού.

Θερμά συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες του Σχολείου μας για τη συμμετοχή τους και τις διακρίσεις τους, στις καθηγήτριες Αγγλικών, κυρία Κατερίνα Κωνσταντακοπούλου και κυρία Ελένη Κρεμμύδα που προετοίμασαν την Ομάδα των Junior, την κυρία Μαριλένα Χατζηκώστα και τον κύριο Παναγή Γκουβέλη που ανέλαβαν την προπόνηση των μαθητών από το Γυμνάσιο και το Λύκειο, υπό την επίβλεψη της Forensics Head Coach και καθηγήτριας GCSE Αγγλικών κυρίας Δάφνης Ρεμούνδου, τις καθηγήτριες Ιωάννα Ασανακίδη και Καλλιόπη Κούτρα για την υποστήριξή τους στο Τουρνουά ως Κριτές, καθώς και στο σύνολο των καθηγητών του Αγγλικού Τμήματος που συντέλεσαν στο γενικότερο αποτέλεσμα.