92 μαθητές μας διακρίθηκαν στον Μαθηματικό Διαγωνισμό «Πυθαγόρας»

92 μαθητές και μαθήτριες από τη Β΄, Γ΄, Δ΄, Ε΄, ΣΤ΄ Δημοτικού και το Γυμνάσιο του Σχολείου μας διακρίθηκαν στον Μαθηματικό Διαγωνισμό «Πυθαγόρας» της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας που διοργανώθηκε ηλεκτρονικά το Σάββατο 11 Μαρτίου 2023.

Στόχος του Διαγωνισμού είναι να έρθουν οι μαθητές και οι μαθήτριες σε επαφή με τις πτυχές της μαθηματικής σκέψης και του μαθηματικού συλλογισμού. Τα θέματα στα οποία διαγωνίζονται επικεντρώνονται στην ελληνική εκπαιδευτική πραγματικότητα και η επιλογή τους γίνεται από την επιτροπή διαγωνισμών και Ολυμπιάδων της ΕΜΕ, η οποία έχει σημαντική εμπειρία στη θεματοδότηση μαθηματικών διαγωνισμών. Οι μαθητές καλούνται να απαντήσουν σε 20 ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής και κλιμακούμενης δυσκολίας, απόλυτα συντονισμένες με το ισχύον πρόγραμμα σπουδών κάθε τάξης. Η αξιολόγηση δεν πραγματοποιείται με γνώμονα τις μαθηματικές γνώσεις, αλλά τη μαθηματική σκέψη των συμμετεχόντων (αναλογική, επαγωγική, συνδυαστική, αλγεβρική, γεωμετρική, αλγοριθμική κ.λπ.).

Από τη βαθμίδα του Δημοτικού οι μαθητές και οι μαθήτριες που διακρίθηκαν στον Διαγωνισμό είναι οι:

Β΄ Δημοτικού: Εμμανουήλ Αγγέλικας, Αραχωβίτης Ιωάννης, Έλενα Δεσύλλα, Γιώργος Ελευθεριάδης, Ποσειδώνας Ζαϊρης, Αναστάσης Καμαρίτης, Άγγελος Κατρίνης, Ελένη Κόλλια, Φοίβος Παύλος Κούβελας, Στυλιανή Κρόμπα, Αλεξία Λουκάκου, Ιωάννης Λυκίδης, Λήδα Μακρή, Σταυρούλα Μαυρίδη, Σοφία Μαυροειδή, Γ. Φ. Μ., Λαμπρινή Γεωργία Μπάρτζα, Ανδρέας Παϊκόπουλος, Α.Σ., Χρυσούλα Λευκοθέα Σαρρή, Στεφανία Στράτη, Αλκιβιάδης Άγγελος Τασιούλας, Μιχάλης Τσακίρης, Ηρώ Φίλιου

Γ΄ Δημοτικού: Παναγιώτα Ελένη Αισώπου, Ευδοκία Λυδία Γούτου, Μαρία Κοσμίδη, Μ.Π., Χαράλαμπος Μιχαήλ Παυλόπουλος, Κωνσταντίνος Πιπέρης, Φλορισμπέλα Μαρία Ροντρίγκες, Αντώνης Τζιτζικαλάκης

Δ΄ Δημοτικού: Αγγέλικας Βασίλειος, Ιωάννα Αποστολοπούλου, Αγγελική Βάθη, Χριστίνα Βάσιλα, Θεόδωρος Βελισσάρης, Κωνσταντίνος Βουτσινάς, Γ.Φ.Γ., Κυριακή Γιαννιώτη, Σοφία Δέδε, Πέτρος Ελευθεριάδης, Ίρις Ευθυμίου, Ελισάβετ Ξενάκη, Χαράλαμπος Φίλιππος Μακρής, Βασίλης Μπάρτζας, Χρυσούλα Παϊκοπούλου, Ευθύμης Παπαευθυμίου, Λουκία Φανουρία Χαρέμη, Μ.Χ.

Ε΄ Δημοτικού: Β.Α., Αγγελική Αθανασοπούλου, Φ.Α., Μάξιμος Αυγερινός, Ευαγγελία Γιαννακού, Άγγελος Δημοσθένης Γεωργούτης, Χρήστος Κλαμπατσέας, Μαρία Ίλια Κυρτάτου, Ευγενία Μπαϊρα, Αλέξανδρος Παρσαλίδης, Αλεξάνδρα Παταπία Χορμοβίτη

ΣΤ΄ Δημοτικού: Ανδρέας Αθανασόπουλος, Αλεξία Βαλιάδου Λάσο, Αχιλλέας Γκερεδάκης, Δημήτρης Καραγεώργος, Δημήτρης Κιτσάκης, Άγις Κωνσταντίνος Κούβαρης, Υβόννη Πετρογιάννη, Αντώνιος Χαλμπές

Από τη βαθμίδα του Γυμνασίου οι μαθητές και οι μαθήτριες που διακρίθηκαν στον Διαγωνισμό είναι οι:

α΄ Γυμνασίου: Νικόλαος Κομιανός, Αντωνία Αικατερίνη Ζερβού, Κωνσταντίνος Μεγαπάνος, Στυλιανός Παναγιώτης Κατρίνης, Ηλέκτρα Ζηκούλη, Μαυρέττα Λύρα, Στεφανία Χαντζή, Μελίνα Χρόνη

β΄ Γυμνασίου: Κωνσταντίνος Καραχάλιος, Φίλιππος Γκερεδάκης, Νικόλαος Κούρεντας, Λάμπρος Ιακωβάκης, Αλέξανδρος Γεώργιος Βούζας

γ΄ Γυμνασίου: Γεώργιος Βασιλακάκης, Ιωάννης Ηλίας, Χριστίνα Ευσταθίου

Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές του Σχολείου μας για τη συμμετοχή τους και τις διακρίσεις τους.

Θερμά συγχαρητήρια στους δασκάλους και στους καθηγητές Μαθηματικών που συντέλεσαν στα εξαιρετικά αποτελέσματα.