9 κύπελλα και πολλές άλλες σημαντικές διακρίσεις για την Εκπαιδευτική Αναγέννηση στο Regional Round του World Scholar’s Cup 2017

9 κύπελλα, 25 χρυσά μετάλλια και 66 αργυρά μετάλλια κατέκτησαν οι μαθητές της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης στο Regional Round του World Scholar’s Cup, ενός κορυφαίου γεγονότος σε διεθνές επίπεδο στο χώρο της ρητορικής, που φιλοξενήθηκε στο Σχολείο μας στις 10 και 11 Φεβρουαρίου 2017.

Συγκεκριμένα, τα κύπελλα για την Εκπαιδευτική Αναγέννηση ήτανταεξής:

1η θέση (κύπελλο) Top Debate Team Senior Division: Φαίη Αναγνωστοπούλου, Κωνσταντίνος Τσαγκάρης, Δέσποινα Ζαχαροπούλου

2η θέση (κύπελλο) Top Debate Team Junior Division: Χριστόφορος Δάβρης, Χάρης Ιωάννου, Μαρέβη Κανελλοπούλου

1η θέση Top Writing Teams Junior Division (κύπελλο): Χριστόφορος Δάβρης, Χάρης Ιωάννου, Μαρέβη Κανελλοπούλου

3η θέση (κύπελλο) Top Writing Team Senior Division: Φαίη Αναγνωστοπούλου, Κωνσταντίνος Τσαγκάρης, Δέσποινα Ζαχαροπούλου

1η θέση (κύπελλο) Top Challenge Teams Junior Division: Χριστόφορος Δάβρης, Χάρης Ιωάννου, Μαρεβη Κανελλοπούλου

1ηθέση (κύπελλο) Champion Scholar Junior: ΧάρηςΙωάννου

5ηΘέση Champion Scholar Junior (κύπελλο): ΧριστόφοροςΔάβρης

3η Θέση Champion Scholar Senior (κύπελλο): Κωνσταντίνος Τσαγκάρης

3η θέση (κύπελλο) Scholars Bowl Team Junior Division: Χριστόφορος Δάβρης, Χάρης Ιωάννου,Μαρεβη Κανελλοπούλου

Πέρα από τα κύπελλα, οι μαθητές μας έλαβαν χρυσά και αργυρά μετάλλια.

Στο πρωτάθλημα συμμετείχαν 7 σχολεία με 57 ομάδες και 171 ατομικές συμμετοχές στο Junior Division (10-14 ετών) και 15 ομάδες και 45 ατομικές συμμετοχές στο Senior Division (άνω των 15 ετών).

Τα σχολεία που συμμετείχαν ήταν τα εξής: Ekpedeftiki Anagennisi (HOST), Costeas Geitonas School, Moraitis School, Lycee Francohellenique, St. Catherine’s School, St. Lawrence School και Koc School από την Τουρκία.

Θέμα του φετινού διαγωνισμού ήταν «An Unlikely World».

Η Εκπαιδευτική Αναγέννηση συμμετείχε με 7 ομάδες, οι οποίες έφεραν εξαιρετικά αποτελέσματα τόσο σε ομαδικό όσο και σε ατομικό επίπεδο, φτάνοντας στις κορυφαίες θέσεις σε αρκετά αγωνίσματα. Αυτά τα αποτελέσματα είναι μια σαφής ένδειξη για την υψηλή ποιότητα δουλειάς που πραγματοποιείται στο σχολείο μας στον τομέα του debate, των ακαδημαικών γνώσεων και της έκφρασης στην Αγγλική γλώσσα.

Τους μαθητές μας προετοίμασε για τη συμμετοχή τους η κυρία Χριστίνα Καραβά.

Συγχαίρουμε όλους τους συμμετέχοντες για την προσπάθεια, την ομαδικότητα και τις εξαιρετικές επιδόσεις τους!

Ευχαριστούμε ιδιαίτερα τη Διοίκηση και Διεύθυνση του Σχολείου μας, τους προπονητές, τους διδάσκοντες, τους εθελοντές και όλο το διοικητικό και βοηθητικό προσωπικό, οι οποίοι, όπως πάντα, επιδεικνύοντας συνέπεια και υπευθυνότητα, εξασφάλισαν την ομαλή και ιδιαίτερα επιτυχή διεξαγωγή ενός τόσο σημαντικού γεγονότος διεθνούς εμβέλειας.

Ευχόμαστε σε όλους τους μαθητές μας καλή επιτυχία στους προσεχείς Global Rounds τον Ιούλιο!