Η Omega Racing Team στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα F1 in Schools στους τελικούς της Μαλαισίας

9η καλύτερη ομάδα και 3ο ταχύτερο όχημα στον κόσμο ήταν οι εξαιρετικές διακρίσεις που κατέκτησε η ομάδα του Σχολείου μας Omega Racing Team στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα F1 που διεξήχθη στην Κουάλα Λουμπούρ της Μαλαισίας από τις 24 έως τις 27 Σεπτεμβρίου 2017.

Η ομάδα επιλέχθηκε για να εκπροσωπήσει, μαζί με άλλες δύο, την Ελλάδα, ύστερα από την πρόκρισή της στον Πανελλήνιο Τελικό όπου είχε λάβει την 1η θέση.

Στον διαγωνισμό F1 in Schools, ο οποίος διεξάγεται εδώ και 12 χρόνια υπό την αιγίδα της F1, κάθε ομάδα σχεδιάζει και κατασκευάζει μια μινιατούρα αγωνιστικού αυτοκινήτου, το οποίο τρέχει πάνω σε μια πίστα 25 μέτρων. Η κίνηση του αμαξιδίου πραγματοποιείται με τη βοήθεια μιας αμπούλας πεπιεσμένου αέρα που προσαρμόζεται στο πίσω μέρος του.

Αξίζει να σημειωθεί ότι κάθε ομάδα, πέρα από το σχεδιασμό και την κατασκευή του αυτοκινήτου, αναλαμβάνει και την προετοιμασία ενός φακέλου (portfolio), ανάλογου προωθητικού υλικού, αλλά και την αναζήτηση χορηγών για την υποστήριξη της συμμετοχής της.

Την ομάδα Omega Racing αποτελούν οι μαθητές Αθανάσιος Ζαχαρόπουλος (γ΄ Γυμνασίου), Βασίλειος Τσάδαρης (γ΄ Γυμνασίου), Σπυρίδων Βουλουμάνος, Γιάννης Φλωράς, Γιώργος Κασσαβέτης, Αθηνά Πανταζή, Βασίλης Παπαγγελόπουλος, Αναστάσιος Ζουρδούμης και Γιάννης Τιμοθεάτος (Γ΄Λυκείου), οι οποίοι πήγαν στο Πρωτάθλημα στη Μαλαισία, καθώς και οι μαθητές Ευάγγελος Βουλουμάνος, Αθανάσιος Πετρογιάννης, Πέτρος Βολικάκης (β΄ Γυμνασίου), Αποστόλης Κανέλλης, Λάμπρος Μερκουράκης (γ΄ Γυμνασίου) και Σταύρος Τζίκας (Γ΄ Λυκείου) που συμμετείχαν στην προετοιμασία και στον Πανελλήνιο Τελικό.

Τους μαθητές μας προετοίμασαν για το διαγωνισμό και συνόδευσαν ο καθηγητής Τεχνολογίας κ. Γιάννης Τούντας, ο καθηγητής Πληροφορικής κ. Δημήτρης Μωραΐτης και ο απόφοιτος του Σχολείου μας και φοιτητής πλέον στο τμήμα Ψηφιακών Συστημάτων του Πανεπιστημίου Πειραιώς κ. Στέλιος Αγορόπουλος.