86% επιτυχία στο Πτυχίο HSK Κινεζικής γλώσσας

7 μαθητές του Γυμνασίου και του Λυκείου της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης, που κατά τη σχολική χρονιά 2015-2016 παρακολούθησαν τα μαθήματα Κινεζικής γλώσσας στο σχολείο μας, συμμετείχαν στις εξετάσεις για το επίπεδο 1 του Πτυχίου HSK, οι οποίες πραγματοποιήθηκαν την Κυριακή 12 Ιουνίου 2016.

Το Πτυχίο HSK είναι μία διεθνής τυποποιημένη εξέταση, που εξετάζει και αξιολογεί την επάρκεια της κινεζικής γλώσσας. Οι εξεταζόμενοι που είναι σε θέση να περάσουν το HSK (επίπεδο 1) μπορούν να καταλαβαίνουν και να χρησιμοποιούν απλές κινεζικές φράσεις, να έχουν τα βασικά απαιτούμενα για την επικοινωνία και να διαθέτουν την ικανότητα να επεκτείνουν τις σπουδές τους στην κινεζική γλώσσα.

Από τους 7 μαθητές μας πέρασαν οι 6, (ποσοστό επιτυχίας 86%): Από την Α΄ Λυκείου η Παπακωνσταντίνου Αγγελική, η Γκλαβά Αγγελική, ο Κασσαβέτης Γιώργος και η Καραγιάννη Τζοάννα και από τη γ΄ Γυμνασίου η Παντελίδη Ελίνα και η Σχίζα Χριστίνα.

Για τις εξετάσεις και για τα μαθήματα συνεργαστήκαμε με τον Ελληνοκινεζικό Οργανισμό Φιλίας & Συνεργασίας. Υπεύθυνη για την προετοιμασία των μαθητών ήταν η καθηγήτρια κινεζικής γλώσσας κυρία Αλεξάνδρα Καβαθά.