8η θέση ανάμεσα σε 450 μαθητές για τη μαθήτρια της Β΄ Λυκείου, Χριστίνα Ραφτοπούλου στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Φιλοσοφικού Δοκιμίου

Την 8η θέση στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Φιλοσοφικού Δοκιμίου κατέλαβε η μαθήτριά της Β΄ Λυκείου της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης Χριστίνα Ραφτοπούλου, ανάμεσα σε 450 μαθητές 70 σχολείων που πήραν μέρος τη φετινή χρονιά.

Από την Παρασκευή 1η Μαρτίου έως και την Κυριακή 3 Μαρτίου 2024  οι συμμετέχοντες και οι συμμετέχουσες της Τελικής φάσης του Διαγωνισμού αξιολογήθηκαν στη συγγραφή Φιλοσοφικού Δοκιμίου σε ξένη γλώσσα και ακολούθησε η τελική διαγωνιστική αξιολόγηση σε θέματα και ερωτήματα που συνδέονταν με την ευρεία θεματική «ΒΙΑ και ΙΣΧΥΣ».

Η ολιγομελής ομάδα των διαγωνιζομένων μαθητών και οι συνοδοί εκπαιδευτικοί τους είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά τις υποδομές και τους ανθρώπους του τμήματος Φιλοσοφίας του Πανεπιστημίου Πατρών, οι οποίοι είχαν και τη φροντίδα του Διαγωνισμού. Επιπλέον παρακολούθησαν τις εργασίες Διημερίδας Φιλοσοφίας στην οποία συμμετείχαν έγκριτα μέλη της Πανεπιστημιακής κοινότητας, ξεναγήθηκαν στο Αρχαιολογικό Μουσείο Πάτρας και το Μυκηναϊκό νεκροταφείο Βούντενης, έζησαν τη φιλοξενία του Πανεπιστημίου και γνωρίστηκαν με τους εθελοντές του Μεταπτυχιακού Προγράμματος, οι οποίοι συντέλεσαν η διαμονή και η συμμετοχή μαθητών και εκπαιδευτικών να είναι μια αξέχαστη εμπειρία!

Θερμά συγχαρητήρια στη μαθήτρια του Σχολείου μας Χ. Ραφτοπούλου και στην υπεύθυνη καθηγήτρια Φιλόλογο κυρία Άννα Κουρδή που επιμελήθηκε τη συμμετοχή των μαθητών μας στον Διαγωνισμό και συνόδευσε.