7η θέση στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Φυσικών Επιστημών EU.S.O., με την υψηλότερη πανελλαδικώς επίδοση στη Φυσική

Την 7η θέση στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Φυσικών Επιστημών EU.S.O. κατέκτησε η Εκπαιδευτική Αναγέννηση, σημειώνοντας, μάλιστα, την υψηλότερη πανελλαδικώς επίδοση στο μάθημα της Φυσικής. Ο διαγωνισμός πραγματοποιήθηκε στις 28 Ιανουαρίου 2017. Οι μαθητές που συμμετείχαν από το Σχολείο μας ήταν η Κουκλάκη Ελένη, η Πανταζή Αθηνά και ο Τζίκας Σταύρος, από τη Β΄ Λυκείου.

Στην τελική φάση του Διαγωνισμού συμμετείχαν 71 σχολεία από όλη την Ελλάδα, που είχαν προκριθεί στους τοπικούς διαγωνισμούς της α΄ φάσης.

Επιδεικνύοντας ομαδικό πνεύμα, επιμονή και συγκέντρωση, οι μαθητές εφάρμοσαν τις γνώσεις και τις εργαστηριακές τεχνικές που είχαν αποκομίσει κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας τους για τον συγκεκριμένο διαγωνισμό. Την προετοιμασία τους είχαν αναλάβει οι καθηγητές Φυσικών Επιστημών Βαλεντίνα Κουμπενά, Αντώνιος Κριμιτζάς, Αχιλλέας Μπουριάζος και Σταμάτης Παπουτσής, με τη συνεργασία και εργαστηριακή οργάνωση της κας Λεωνής Παναγιωτοπούλου.