4ος ψηφιακός διαγωνισμός «Λέμε ΟΧΙ στον Σχολικό Εκφοβισμό»

Στο πλαίσιο του 4ου ψηφιακού διαγωνισμού «Λέμε ΟΧΙ στον Σχολικό Εκφοβισμό» ο οποίος πραγματοποιήθηκε και φέτος στα Δημοτικά και στα Γυμνάσια όλης της χώρας, το Σχολείο μας πήρε μέρος με ένα βίντεο που ετοίμασαν μαθητές της γ΄ Γυμνασίου στο οποίο παρουσίασαν την δική τους οπτική για το φαινόμενο του σχολικού εκφοβισμού και το δικό τους μήνυμα υπέρ της ισότητας. Ο διαγωνισμός ήταν μέρος του εκπαιδευτικού προγράμματος «Σέβομαι τη διαφορετικότητα», με τη συνεργασία του British Council, του Διεθνούς Κέντρου Ολυμπιακής Εκεχειρίας και του Συλλόγου Ελλήνων Ολυμπιονικών.

Ο στόχος του προγράμματος είναι να βοηθήσει τους μαθητές να αναπτύξουν κοινωνικές δεξιότητες που θα βοηθήσουν στη καταπολέμηση κοινωνικών παθογενειών, όπως ο ρατσισμός και ο σχολικός εκφοβισμός. Οι Ολυμπιακές Ιδέες (έμπνευση, αποφασιστικότητα, ισότητα, φιλία, σεβασμός, κουράγιο, αριστεία) είναι η βάση πάνω στις οποίες στηρίζεται το πρόγραμμα προκειμένου να προωθήσει τις εξής αρχές: Αναγνώριση της διαφορετικότητας, Ισότητα ευκαιριών, Κοινωνική ενσωμάτωση, Επίλυση διαφορών

Οι μαθητές που συμμετείχαν ήταν οι: Κασσαβέτη Ανθή, Κληρονόμος Άγγελος, Κουκλάκη Ιωάννα, Κυρμπιζάκη Μαρία, Λέκα Ρόζα, Λογοθετίδη Ελβίρα, Σπυρίδωνος Κωστής.

Τους μαθητές συντόνισε ο καθηγητής Πληροφορικής και Αναπληρωτής Δ/ντης Λυκείου, κος Δ. Μωραΐτης.

Οι μαθητές μας στη συνέχεια προσκλήθηκαν από το Διεθνές Κέντρο Ολυμπιακής Εκεχειρίας και το British Council σε σχετική εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 12 Δεκεμβρίου 2016 στο Μουσείο Μπενάκη.