3 μαθητές του Σχολείου μας στην Τελική Φάση του 4ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού Οικονομικών

Το Σάββατο 12 Φεβρουαρίου 2023 μαθητές και μαθήτριες του Σχολείου μας συμμετείχαν στη 2η Φάση «Πλάτωνας» του 4ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού Οικονομικών. Οι μαθητές από το Λύκειο της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης Ιωάννης Γκαμαλέτσος, Νικόλαος Κλάδης και Ματτέο Παλαμάρης προκρίθηκαν στην 3η και Τελική Φάση «Αριστοτέλης» του Διαγωνισμού που θα διεξαχθεί στην πόλη του Βόλου, τον Μάρτιο του 2023, στο Τμήμα Οικονομικών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

Οι μαθητές του Σχολείου μας σε σύνολο 180 συμμετεχόντων κατάφεραν να προκριθούν και να αποτελέσουν 3 από τους 27 διαγωνιζόμενους στον Τελικό σε πανελλαδικό επίπεδο.

Οι πέντε πρώτοι επιτυχόντες, θα ενταχθούν στην Εθνική Ολυμπιακή Ομάδα που θα εκπροσωπήσει την Ελλάδα σε διεθνές επίπεδο στην Παγκόσμια Ολυμπιάδα Οικονομικών. Επιπλέον, αν καταφέρουν να διακριθούν θα έχουν τη δυνατότητα να φοιτήσουν σε οποιαδήποτε Σχολή Οικονομικών επιθυμούν, χωρίς να συμμετέχουν σε Πανελλήνιες Εξετάσεις.

Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές του Σχολείου μας για τη συμμετοχή τους και τις διακρίσεις τους στον Διαγωνισμό καθώς και στην καθηγήτρια Οικονομικών της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης κυρία Πηγή Λιαγκρή που συντέλεσε στην εξαιρετική προετοιμασία τους.

Ευχόμαστε επιτυχία στους μαθητές μας για την Τελική Φάση του Διαγωνισμού.