3ο βραβείο στο Διαγωνισμό της Διεθνούς Ένωσης Χαρτογραφίας στη Washington

Το 3ο βραβείο στο Διαγωνισμό της Διεθνούς Ένωσης Χαρτογραφίας με θέμα «We Love Maps», ο οποίος πραγματοποιήθηκε στη Washington από τις 2 έως τις 7 Ιουλίου 2017, κατέκτησε η μαθήτριά μας Βεατρίκη Λεουτσάκου (Γ΄ Δημοτικού).

Αξίζει να σημειωθεί ότι τη χώρα μας εκπροσώπησαν συνολικά 4 έργα, τα οποία ξεχώρισαν στο εθνικό σκέλος του διαγωνισμού, από τα οποία τα 3 ανήκαν σε μαθήτριες της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης: στη Βεατρίκη Λεουτσάκου (Γ΄ Δημοτικού), στην Ασπασία Βαλυράκη (Β΄ Δημοτικού) και στη Μαρίλη Σταθοπούλου (Δ΄ Δημοτικού). Την κριτική επιτροπή του διαγωνισμού αποτελούσαν καταξιωμένοι χαρτογράφοι από όλον τον κόσμο.

Συνολικά, το Σχολείο μας συμμετείχε στο εθνικό σκέλος του διαγωνισμού με 62 εξαιρετικά έργα, που προέκυψαν μετά από θεωρητική προσέγγιση και ερευνητική εργασία δύο μηνών, στο μάθημα των Εικαστικών, πάνω στο θέμα της Χαρτογραφίας, υπό την καθοδήγηση των καθηγητών τους κυρίας Τίνας Κούβελα και κύριου Ισαάκ Μαυρίδη. Η επιλογή των έργων που εκπροσώπησαν τη χώρα μας έγινε από το Εργαστήριο Χαρτογραφίας της Σχολής Τοπογράφων-Μηχανικών του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου.

Συγχαίρουμε τη μαθήτριά μας για τη μεγάλη επιτυχία της, τις άλλες δύο μαθήτριες που έφτασαν στον τελικό του διεθνούς διαγωνισμού, όλα τα παιδιά που συμμετείχαν, καθώς και τους καθηγητές Εικαστικών κύριο Ισαάκ Μαυρίδη και κυρία Τίνα Κούβελα.