Πανελλήνιοι Μαθητικοί Αγώνες Τέχνης 2019 : 1ο Βραβείο Ερμηνείας στη Θεατρική Παράσταση & 3ο Βραβείο Ζωγραφικής

1ο Βραβείο Ερμηνείας «Ευάγγελος Μαντουλίδης»

Την «Άλκηστις» του Ευριπίδη παρουσίασε η Θεατρική Ομάδα του Σχολείου μας στους Πανελλήνιους Μαθητικούς Αγώνες Τέχνης 2019 κερδίζοντας τις εντυπώσεις και το χειροκρότημα του κοινού τόσο με την ερμηνευτική δεινότητα όσο και με τη σκηνική παρουσία.

Ο μαθητής της Α’ Λυκείου Δημήτρης Κατσαούνος τιμήθηκε για την ερμηνεία του με το Βραβείο «Ευάγγελος Μαντουλίδης» που αποδόθηκε για πρώτη φορά στο πλαίσιο της διοργάνωσης, τιμώντας την αγάπη για την τέχνη και τη θεατρική αγωγή.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης παρουσίασαν ένα έργο – ύμνο στην αγάπη και τη φιλοξενία και μίλησαν για έννοιες όπως η πίστη και η απιστία, η γνώση και η άγνοια, η δράση και η αντίδραση, η πράξη και η απραξία, η ευθύνη και η ανευθυνότητα και η δύναμη της αγάπης που γίνεται κινητήρια δύναμή μας και της σιωπής, μιας σιωπής βαθιά ομιλητικής.

Τη Μαθητική Ομάδα του Σχολείου μας αποτέλεσαν οι εξής μαθητές και μαθήτριες : Αλέξανδρος Χαλάτσης (Απόλλων), Δημήτρης Κατσαούνος (Θάνατος), Γεωργία Χατζήβεη (Θεράπαινα), Χρήστος Παπαδημητρίου (Άδμητος), Ρόζα Λέκα (Άλκηστις), Αλέξανδρος Χαλάτσης (Παιδί), Κωστής Σπυρίδωνος (Ηρακλής), Δημήτρης Κατσαούνος (Φέρης), Ζωή Κουρλαμπά (Υπηρέτης).

Στον Χορό συμμετείχαν οι μαθήτριες Δανάη Δημητρέλη, Σοφία Λογοθετίδη, Μαρί Μπαλιάν, Ζωή Κουρλαμπά, Γεωργία Χατζήβεη, Αλέξανδρος Χαλάτσης.

Συγχαρητήρια σε όλους μας τους μαθητές και τις μαθήτριες για την εξαιρετική συμμετοχή τους, στον μαθητή μας Δημήτρη Κατσαούνο για τη διάκρισή του, στον Σκηνοθέτη εκπαιδευτικό του Σχολείου μας κύριο Νικόλα Ράπτη που είχε τη σκηνοθετική επιμέλεια, ενέπνευσε τη Θεατρική Ομάδα και τους προετοίμασε άρτια καθώς και στην καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής κυρία Ηλέκτρα Οικονομίδη που ανέλαβε την κινησιολογική επιμέλεια.

3ο Βραβείο Ζωγραφικής

Με ιδιαίτερη μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε η συμμετοχή του Σχολείου μας στου Αγώνες Τέχνης 2019, που πραγματοποιήθηκαν στη Θεσσαλονίκη από τα Εκπαιδευτήρια Μαντουλίδης από τις 28 Φεβρουαρίου έως τις 2 Μαρτίου.

Η μαθήτρια της Γ’ Λυκείου της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης Μαρία Τουλούπα απέσπασε το 3ο Βραβείο στη Ζωγραφική με το εξαιρετικό έργο της.

Το Σχολείο μας εκπροσώπησαν συνολικά έξι εξαιρετικές συμμετοχές των μαθητριών του Γυμνασίου Μαρίας Βοσυνιώτη (α’ Γυμνασίου), Μαριλένας Νικολάου (β’ Γυμνασίου), Θάλειας Κοντάκου (γ’ Γυμνασίου) και τα έργα των μαθητριών Λυκείου Στέλλας Εξαρχέα (Α’ Λυκείου), Σοφίας Πετρογιάννη (Β’ Λυκείου) και Μαρίας Τουλούπα (Γ’ Λυκείου).

Τα έργα που εκπροσώπησαν το Σχολείο μας, επιλέχθηκαν από ένα σύνολο 28 έργων που δημιουργήθηκαν στο ολοήμερο εργαστήριο που πραγματοποιήθηκε τον Ιανουάριο στο Εργαστήριο Εικαστικών και συμμετείχαν 13 μαθητές Γυμνασίου και 15 μαθητές Λυκείου.

Το θέμα του Διαγωνισμού ήταν ο στίχος του Γιάννη Ρίτσου «Πολύ αγαπιέται αυτός ο τόπος, με υπομονή και περηφάνεια».

Οι μαθητές προσέγγισαν το θέμα με ποικίλες τεχνικές αποδίδοντας έτσι ο καθένας με την προσωπική του οπτική και την ιδιαίτερη γραφή του το σχόλιό του πάνω στον στίχο του Γιάννη Ρίτσου.

Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες  που συμμετείχαν στο ολοήμερο εργαστήριο, στις μαθήτριες που εκπροσώπησαν το Σχολείο μας, καθώς και στην μαθήτριά μας Μαρία Τουλούπα που της απονεμήθηκε το 3ο Βραβείο.

Οι μαθητές μας απέδειξαν στο σύνολό τους ότι το μεγαλύτερο βραβείο και η πιο σπουδαία ανταμοιβή είναι αυτά της συμμετοχής, της συνεργασίας και της αλληλεπίδρασης.

Συγχαρητήρια στον καθηγητή Εικαστικών του Σχολείου μας κύριο Ισαάκ Μαυρίδη που δίδαξε το θέμα και επιμελήθηκε τη συνολική διαδικασία.