3η θέση στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό School Lab στο Athens Science Festival

Την 3η θέση κατέκτησαν οι μαθήτριες Λυκείου του Σχολείου μας, Ανθή Κασσαβέτη και Ρόζα Λέκα, που συμμετείχαν στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό School Lab και πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της διοργάνωσης “Athens Science Festival 2018”, που έλαβε χώρα στην Τεχνόπολη του Δήμου Αθηναίων, την Κυριακή 29 Απριλίου.

Το Athens Science Festival διοργανώνεται από τον εκπαιδευτικό οργανισμό “Επιστήμη Επικοινωνία – SciCo”, το Βρετανικό Συμβούλιο, την Τεχνόπολη του Δήμου Αθηναίων, το Σύνδεσμο Υποτρόφων του Ιδρύματος Ωνάση και τη Γενική Γραμματεία Έρευνας και Τεχνολογίας σε συνεργασία με πολλούς ακαδημαϊκούς, ερευνητικούς φορείς και εκπαιδευτικούς οργανισμούς.

Οι διμελείς ομάδες των μαθητών της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης κλήθηκαν να παρουσιάσουν μια δημόσια ομιλία, στην οποία μοιράζονταν ιδέες τους για επιστημονικές ανακαλύψεις – εφευρέσεις που πιστεύουν ότι μπορούν να κάνουν τον κόσμο καλύτερο.

Και οι δυο ομάδες του Σχολείου μας απέσπασαν εξαιρετικές κριτικές και ιδιαίτερα θετικά σχόλια.

Στην ομιλία των μαθητριών μας, Ανθής Κασσαβέτη και Ρόζα Λέκα που είχε ως θέμα, “Η επίδραση της μουσικής στη λειτουργία του εγκεφάλου κατά την προσχολική ηλικία” απονεμήθηκε το 3ο Βραβείο!

Ο Νικόλαος Λούκουτος και ο Κωνσταντίνος Μανώλας παρουσίασαν το πολύ ενδιαφέρον θέμα : “Η ”μαγεία” και η αξιοποίησή της στη διδασκαλία ατόμων με μαθησιακές δυσκολίες και ιδιαίτερες ικανότητες”.

Συγχαρητήρια στους μαθητές και στις μαθήτριες για την εξαιρετική συμμετοχή τους στον Διαγωνισμό καθώς και στους εκπαιδευτικούς Έλλη Τσενέ και Δέσποινα Διαθεσοπούλου που ανέλαβαν την άρτια προετοιμασία τους.