3η θέση στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Βιολογίας και εξαιρετικές επιδόσεις των μαθητών μας.

Η μαθήτρια της Α΄τάξης του Λυκείου, Ανθή Κασσαβέτη, κατέκτησε την 3η  θέση στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Βιολογίας 2018 με επίδοση 92.5/100, ανάμεσα σε 1450 μαθητές. Τις επόμενες μέρες θα πραγματοποιηθεί η τελετή βράβευσης από την Πανελλήνια Ένωση Βιοεπιστημών.

Στο διαγωνισμό συμμετείχαν μαθητές και απο τις τρεις τάξεις του Λυκείου του Σχολείου μας, οι οποίοι κατέκτησαν αξιοσημείωτες επιδόσεις. Ενδεικτικά, οι μαθήτριες Κνούνη Αντζέλ και Παντελίδη Ελίνα κατέκτησαν την 7η  καλύτερη βαθμολογία στη Β’ Λυκείου με επίδοση 89/100 και η μαθήτρια Νάνη Παρασκευή κατέκτησε την 20η  καλύτερη βαθμολογία στη Γ’ Λυκείου, με επίδοση 81/100.

Οι μαθητές που συμετείχαν στο διαγωνισμό ήταν:

Α’ Λυκείου: Αποστόλου Νίκος, Κασσαβέτη Ανθή, Καφύρα Ειρήνη, Κυρώζη Δανάη, Λιανός Τάσος.

Β’ Λυκείου: Γκαϊφύλλια Μαρία, Δέδες Ιωάννης, Ζαρουχλιώτη Γεωργία, Ζαχαροπούλου Δέσποινα, Ζέρβα Χριστίνα, Κνούνη Αντζέλ, Κυρώζη Αναστασία, Κωστάκου Νεφέλη, Λαμπροπούλου Νικολία, Λούκουτος Νίκος, Μανώλας Κωνσταντίνος, Μέγγου Λυδία, Παντελίδη Ελίνα, Παπασταθοπούλου Νεφέλη, Σχίζα Χριστίνα, Τύρου Όλγα, Χουρσόγλου Μαρβίνα, Χριστοδούλου Παναγιώτα.

Γ’ Λυκειου: Λαζαρίδης Στέφανος, Λέλη Θάλεια, Νάνη Παρασκευή, Παππά Ιωάννα.

Η ανάπτυξη της Βιολογίας και γενικότερα των Βιοεπιστημών που συμβαίνει τα τελευταία χρόνια, έχει επηρεάσει βασικές συνιστώσες του πολιτισμικού μας ιστού, με πρώτο και κυριότερο ίσως τον τομέα της εκπαίδευσης σε όλα τα επίπεδα. Τα νέα δεδομένα, που βρίσκονται πλέον καθημερινά στην επικαιρότητα, προσελκύουν όλο και πιο έντονα το ενδιαφέρον  των μαθητών για όλες τις παραμέτρους των φαινομένων της ζωής.

Ο Πανελλήνιος Διαγωνισμός Βιολογίας διενεργείται και στις τρεις τάξεις του Λυκείου και συμμετέχουν συνολικά περισσότεροι από 3000 μαθητές. Η βαθμολογία προσμετράται αθροιστικά και στις τρεις τάξεις του Λυκείου, με σκοπό την τελική επιλογή της ομάδας που θα εκπροσωπήσει τη χώρα μας στη Διεθνή Ολυμπιάδα Βιολογίας. Οι μαθητές που διακρίνονται στη Διεθνή Ολυμπιάδα Βιολογίας (ΙΒΟ) με πρώτο, δεύτερο ή τρίτο βραβείο (χρυσό, αργυρό ή χάλκινο μετάλλιο) αποκτούν τη δυνατότητα εγγραφής σε Πανεπιστημιακά Τμήματα.

Συγχαρητήρια στην Ανθή Κασσαβέτη για την εξαιρετική της επίδοση, συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές μας που συμμετείχαν στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Βιολογίας. Μας έκαναν όλους υπερήφανους!