2 Χάλκινα Μετάλλια στη Ζωγραφική στους «Αγώνες Τέχνης»

Εξαιρετικές διακρίσεις για άλλη μια χρονιά σημείωσαν οι μαθητές του Σχολείου μας στους Πανελλήνιους Μαθητικούς Καλλιτεχνικούς Αγώνες που διοργάνωσαν τα Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη στη Θεσσαλονίκη από την Πέμπτη 22 Φεβρουαρίου έως και το Σάββατο 24 Φεβρουαρίου 2018.

Στην κατηγορία της Ζωγραφικής με υπεύθυνους εκπαιδευτικούς τον κύριο Ισαάκ Μαυρίδη και τον κύριο Πυθαγόρα Χατζηανδρέου, Χάλκινα Μετάλλια κατέκτησαν η μαθήτρια του Γυμνασίου Πάτση Μαίρη και η μαθήτρια του Λυκείου Χειμωνιάδου Αύρα.

Ξεχωριστά ήταν επίσης και τα έργα με τα οποία συμμετείχαν οι μαθήτριες του Γυμνασίου, Βαλιράκη Ασπασία και Κωστοπούλου Μαρία και οι μαθήτριες του Λυκείου, Κυρώζη Δανάη και Λέκα Ρόζα.

Στην κατηγορία της Φωτογραφίας με υπεύθυνο εκπαιδευτικό τον κύριο Σωκράτη Ευσταθόπουλο, από το Γυμνάσιο συμμετείχαν οι μαθήτριες Αρμενιάκου Κάλλια με το θέμα «Φυλακισμένη χαρά», Νίνου Μαριάννα με το θέμα «Οριακή ευτυχία» και Ξηροπαίδη Άννα με το έργο «Άγχος με σκουριά». Από το Λύκειο συμμετείχαν οι μαθητές Αγγέλικας Γιάννης με το θέμα «Μαραμένη Ηλιαχτίδα», ο Πίγκος Αργύρης με το θέμα «Η ενσωμάτωση», ο Σαχλής Θέμης με το θέμα «Λαβωμένη ζωή» και η μαθήτρια Γδύση Βασιλική με το θέμα «Ο κόσμος στο χέρι σου».

Στην κατηγορία του Θεάτρου, ιδιαίτερα θετικές εντυπώσεις και κριτικές απέσπασε η Θεατρική Ομάδα της «Εκπαιδευτικής Αναγέννησης» που παρουσίασε το «Παιδί του Νώε» του συγγραφέα Eric – Emmanuel Schmitt. Οι μαθητές που συμμετείχαν στη θεατρική παράσταση είναι οι : Θοδωρής Γκαμαλέτσος, Ζωή Κουρλαμπά, Μαρία Κυρμπιζάκη, Ρόζα Λέκα, Ελβίρα Λογοθετίδη, Σταμάτης Μαλτζής, Χρήστος Παπαδημητρίου, Κωστής Σπυρίδωνος, Αλέξανδρος Χαλάτσης, Γεωργία Χατζήβεη. Τη Θεατρική Διασκευή και τη Σκηνοθεσία ανέλαβε ο Εκπαιδευτικός μας κύριος Νικόλας Ράπτης, Βοηθός Σκηνοθέτης ήταν η κυρία Ηρώ Ποταμούση, τα σκηνικά και τα κουστούμια ήταν αποτέλεσμα συλλογικής εργασίας, την επεξεργασία του οπτικού υλικού πραγματοποίησε η κυρία Αλίκη Αρναούτη ενώ στην Τεχνική Υποστήριξη ήταν ο κύριος Γιώργος Κουκαλιώτης.

Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες του Σχολείου μας για την άψογη συμμετοχή τους και τις διακρίσεις τους καθώς και στους εκπαιδευτικούς μας που ανέλαβαν την εξαιρετική προετοιμασία τους.