2ο Βραβείο και 2 Τιμητικές Διακρίσεις στον 9ο Παιδικό Διαγωνισμό Ζωγραφικής του Μουσείου Κυκλαδικής Τέχνης

Στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό του Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης με θέμα «Κάλλος: Για Εμένα αυτό είναι Ομορφιά» τρεις μαθήτριες της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης διακρίθηκαν και απέσπασαν πολύ σημαντικά Βραβεία και Τιμητικές Διακρίσεις.

Η μαθήτρια της Β΄ Δημοτικού Ευδοκία – Λυδία Γούτου τιμήθηκε με το 2ο Βραβείο στην Κατηγορία της, ενώ οι μαθήτριες Δήμητρα Βάγια από τη Β΄ Δημοτικού και Δανάη – Δέσποινα Καφετζή από τη Δ΄ Δημοτικού απέσπασαν Τιμητικές Διακρίσεις. Τα έργα των μαθητριών του Σχολείου μας ξεχώρισαν ανάμεσα από ένα πλήθος πανελλαδικών συμμετοχών που ξεπέρασαν τις 13.500.

Μαθητές ηλικίας 4-15 ετών, παιδιά προσχολικής ηλικίας, όλων των τάξεων του Δημοτικού και του Γυμνασίου, Ειδικά Σχολεία και των δυο βαθμίδων εκπαίδευσης έλαβαν μέρος στον Διαγωνισμό και δημιούργησαν την εικόνα που αποτυπώνει για εκείνα την ομορφιά, με οποιαδήποτε τεχνική και υλικό των εικαστικών.

Το θέμα του Διαγωνισμού και το συνολικό project δίδαξαν οι καθηγητές Εικαστικών του Σχολείου μας κυρία Έλενα Δημοπούλου, κυρία Κωνσταντίνα Κούβελα και κύριος Ισαάκ Μαυρίδης.

Αξίζουν θερμά συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές και σε όλες τις μαθήτριες που συμμετείχαν, καθώς και στις τρεις μαθήτριες του Σχολείου μας που τιμήθηκαν με Πανελλήνια Βραβεία και Τιμητικές Διακρίσεις.