2η και 3η θέση και Διάκριση Κατηγορίας στον 8ο Παιδικό Διαγωνισμό Ζωγραφικής του Μουσείου Κυκλαδικής Τέχνης

Με μεγάλη επιτυχία συμμετείχαν μαθητές του Σχολείου μας στον 8ο Παιδικό Διαγωνισμό Ζωγραφικής του Μουσείου Κυκλαδικής Τέχνης.

Η μαθήτρια της γ’ Γυμνασίου της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης Δάφνη Βαλιάδου κατέκτησε τη 2η θέση και της απονεμήθηκε Βραβείο Κατηγορίας.

Αντίστοιχα στη μαθήτρια της β’ Γυμνασίου Μαρίνα Θανοπούλου απονεμήθηκε Βραβείο Κατηγορίας για την 3η θέση που κατέλαβε.

Στον μαθητή της Α’ Δημοτικού Θοδωρή Γκρούτση που κατέκτησε την 3η θέση πανελλαδικά, απονεμήθηκε Βραβείο Κατηγορίας.

Στη μαθήτρια της α’ Γυμνασίου Σοφία Ψαράκη απονεμήθηκε Διάκριση Κατηγορίας.

Τη φετινή χρονιά για πρώτη φορά παιδιά ηλικίας από 4-15 ετών (παιδιά προσχολικής ηλικίας όλων των τάξεων του Δημοτικού και του Γυμνασίου και Ειδικά Σχολεία και των δυο βαθμίδων εκπαίδευσης) συμμετείχαν στον Διαγωνισμό ψηφιακά και αποτύπωσαν του δικούς τους «Καθημερινούς Ήρωες». Ο Διαγωνισμός συγκέντρωσε 6.000 συμμετοχές τόσο από την Ελλάδα όσο και από το εξωτερικό και ανέδειξε 36 νικητές και 96 διακριθέντες. Στην έκθεση, που θα είναι προσβάσιμη έως τις 31 Αυγούστου εδώ παρουσιάζονται online τα έργα όχι μόνο των νικητών, αλλά όλων των συμμετεχόντων στον Διαγωνισμό.

Συγχαρητήρια στους μαθητές και στις μαθήτριες του Σχολείου μας που συμμετείχαν στον Διαγωνισμό.

Θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές που διακρίθηκαν για τις αξιέπαινες επιτυχίες τους.

Συγχαρητήρια στους καθηγητές Εικαστικών κυρία Κωνσταντίνα Κούβελα, κύριο Ισαάκ Μαυρίδη και κύριο Πυθαγόρα Χατζηανδρέου που συντέλεσαν στην προετοιμασία και στις επιτυχίες των μαθητών.