2η θέση στον 3ο Διαγωνισμό Γρίφων Μαθηματικών & Λογικής που διοργάνωσε με επιτυχία η Εκπαιδευτική Αναγέννηση!

Δυο μέρες γεμάτες γρίφους που βασίζονταν στη μαθηματική σκέψη και λογική είχαν την ευκαιρία να βιώσουν μαθητές Γυμνασίων και Λυκείων που συμμετείχαν στον Διαγωνισμό Γρίφων Μαθηματικών & Λογικής. Ο διαγωνισμός διοργανώθηκε για τρίτη συνεχόμενη χρονιά από την Εκπαιδευτική Αναγέννηση το Σαββατοκύριακο 6 και 7 Απριλίου 2019.

Εξαιρετικές ήταν οι επιδόσεις των μαθητών του Σχολείου μας, οι οποίοι κατατάχθηκαν σε υψηλές θέσεις στον Τελικό του Διαγωνισμού, τόσο στη βαθμίδα του Γυμνασίου όσο και στη βαθμίδα του Λυκείου. Πιο συγκεκριμένα:

Στην τελική κατάταξη του Γυμνασίου, τη 2η θέση κατέκτησε η ομάδα με τους μαθητές Ορέστη Ζηκούλη, Γιώργο Κλωνή, και Μαριλένα Νικολάου, την 4η θέση κατέλαβαν οι μαθήτριες Έλενα Μαραντίδη και Βαρβάρα Τσεκούρα, την 5η θέση κατέκτησε η ομάδα με τους μαθητές Έργη Παπαδόπουλο, Νικόλα Κωστόπουλο, Στέλιο Χατζήβεη και την 6η θέση η ομάδα με τους μαθητές Ματτέο Παλαμάρη, Θάνο Κοτσόκολο και Διονύση Κανέλλη.

Στην τελική κατάταξη του Λυκείου, την 4η θέση κατέκτησε η ομάδα με τις μαθήτριες Μάνια Ζωγράφου, Θεοδώρα Γκρέκη και Μυρσίνη Μακρή.

Στην έναρξη του Διαγωνισμού απηύθυναν χαιρετισμό εκλεκτοί ομιλητές, οι οποίοι στο σύνολό τους μίλησαν στο κοινό για την σημασία και την αξία της μαθηματικής σκέψης και συνεχάρησαν το Σχολείο μας για την άρτια διοργάνωση.

Πιο συγκεκριμένα χαιρετισμό απηύθυναν οι κύριοι:

Χρήστος Μαλλιαράκης, Δρ. Εφαρμοσμένης Πληροφορικής στον Προγραμματισμό Η/Υ Πανεπιστημίου Μακεδονίας, Συνεργάτης-Καθηγητής Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών, Microsoft Innovative Educator Expert, Συγγραφέας

Στέφανος Κεϊσόγλου, τ. Σχολικός Σύμβουλος Μαθηματικών, Ειδικός Γραμματέας ΔΣ Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας, Πρόεδρος Συντακτικής Επιτροπής του περιοδικού «Ευκλείδης Α’»

Σπύρος Φερεντίνος, τ. Σχολικός Σύμβουλος Μαθηματικών, π. Γενικός Γραμματέας ΔΣ Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας

Δημήτρης Αργύρης, Συντονιστής Εκπαιδευτικού Έργου 5ου ΠΕΚΕΣ, Μαθηματικός

Γεώργιος Τσιτσιπής, Συντονιστής Εκπαιδευτικού Έργου 5ου ΠΕΚΕΣ, Φυσικός

Στον 3ο Διαγωνισμό Γρίφων Μαθηματικών & Λογικής συμμετείχαν τα σχολεία: 1ο ΓΕΛ Αγίας Παρασκευής, 1ο ΓΕΛ Παλλήνης – Πιερ Ντε Κουμπερτέν, 2ο Γυμνάσιο Μεταμόρφωσης, ΓΕΛ Θρακομακεδόνων, Εκπαιδευτήρια Δούκα, Ελληνική Παιδεία Αμαρουσίου, Ιδιωτικό Γυμνάσιο Αρμενικός Κυανούς Σταυρός, Ιόνιος Σχολή, Πειραματικό Γυμνάσιο Αγίων Αναργύρων, Πειραματικό Λύκειο Αγίων Αναργύρων, Σχολή Μωραΐτη, Φροντιστήριο Μέσης Εκπαίδευσης «Τσιάλας».

Η τελική κατάταξη των ομάδων μετά την ολοκλήρωση της τελικής φάσης για τις κατηγορίες Γυμνασίου και Λυκείου έχει ως εξής :

ΓΥΜΝΑΣΙΟ

Θέση Κωδικός ομάδας Σχολείο
1 Γ41 Ελληνική Παιδεία Αμαρουσίου
2 Γ12 Εκπαιδευτική Αναγέννηση
3 Γ21 Σχολή Μωραΐτη

ΛΥΚΕΙΟ

Θέση Κωδικός ομάδας Σχολείο
1 Λ81 Φροντιστήριο Μ.Ε. «Τσιάλας»
2 Λ61 Εκπαιδευτήρια Δούκα
3 Λ22 Σχολή Μωραΐτη

Θερμά συγχαρητήρια σε όλες τις ομάδες που διαγωνίστηκαν και ιδιαίτερες ευχαριστίες στα μέλη της Οργανωτικής Επιτροπής, στους καθηγητές Μαθηματικών, στο διοικητικό και βοηθητικό προσωπικό και κυρίως στους αποφοίτους και μαθητές εθελοντές του Διαγωνισμού, που συνέβαλαν με όρεξη, διάθεση και χαμόγελο στην επιτυχία της διοργάνωσης.