2η Θέση στον Διαγωνισμό EUSO

Οι μαθητές της Β’ Τάξης του Λυκείου του Σχολείου μας, Κασσαβέτη Ανθή, Μακρή Μυρσίνη και Μάχας Γιώργος συμμετείχαν στις 8 Δεκεμβρίου 2018 στον τοπικό Διαγωνισμό EUSO της Ανατολικής Αττικής. Ο διαγωνισμός πραγματοποιήθηκε στα εργαστήρια του Ε.Κ.Φ.Ε. Παλλήνης.

Οι μαθητές μας κατέλαβαν τη δεύτερη θέση στην Ανατολική Αττική. Διαγωνίστηκαν σε Εργαστηριακές Δεξιότητες στα αντικείμενα της Βιολογίας, της Φυσικής και της Χημείας. Με άρτια κατάρτιση και ομαδικό πνεύμα  εφάρμοσαν άψογα τα εργαστηριακά πρωτόκολλα και απάντησαν στις θεωρητικές ερωτήσεις. Η συνολική τους βαθμολογία ήταν 211/300.

Η φετινή δεύτερη  θέση ήταν συνέχεια της περσινής και προπέρσινης πρωτιάς του Σχολείου μας στον τοπικό Διαγωνισμό EUSO της Ανατολικής Αττικής και ακόλουθης άριστης εμφάνισης στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό EUSO. Το Σχολείο μας δημιουργεί τα τελευταία χρόνια παράδοση πολύ καλών εμφανίσεων στους διαγωνισμούς Φυσικών Επιστημών.

Οι μαθητές μας προετοιμάστηκαν από τους καθηγητές τους  κα. Λεωνή Παναγιωτοπούλου – Χημικό, κο. Σταμάτη Παπουτσή – Φυσικό και Δρ. Κριμιτζά Αντώνιο – Βιολόγο. Το συντονισμό και την οργάνωση της προετοιμασίας είχε η κα Λεωνή Παναγιωτοπούλου, Υπεύθυνη Εργαστηρίων Φυσικών Επιστημών της «Εκπαιδευτικής Αναγέννησης».

Θερμά συγχαρητήρια τόσο στους μαθητές μας όσο και στους καθηγητές τους για την επιτυχία.