2η Θέση στον Τοπικό Διαγωνισμό EOES 2022-2023[πρώην EUSO ]

Την 2η θέση στον Τοπικό Διαγωνισμό EOES 2022-2023 της Ανατολικής Αττικής κατέλαβαν οι μαθητές της Β΄ Λυκείου της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης  Νίκος Αλεξάνδρου, Ίρις Κωνσταντινίδη  και Εβελίνα Σκαρλή.

Η διοργάνωση πραγματοποιήθηκε στις 10 Δεκεμβρίου 2022 στα Εργαστήρια του Ε.Κ.Φ.Ε. Αχαρνών.

Οι μαθητές του Σχολείου μας διακρίθηκαν στην 2η θέση ανάμεσα στα διαγωνιζόμενα σχολεία.  Διαγωνίστηκαν σε Εργαστηριακές Δεξιότητες στη Βιολογία, τη Φυσική και τη Χημεία. Με σύμμαχό τους την άρτια κατάρτιση και το ομαδικό  πνεύμα εφάρμοσαν άψογα τα εργαστηριακά πρωτόκολλα και απάντησαν στις θεωρητικές ερωτήσεις. Η συνολική τους βαθμολογία ήταν 259/300, και αποτελεί μια βαθμολογία από τις υψηλότερες που έχουν επιτευχθεί  από τις ομάδες των Ιδιωτικών Σχολείων Ανατολικής Αττικής.

Το Σχολείο μας έχει  παράδοση εξαιρετικών συμμετοχών και υψηλών διακρίσεων στους διαγωνισμούς Φυσικών Επιστημών .Η επιτυχία  κατακτήθηκε με συστηματικότητα, διαθεματική συνεργασία και ενδελεχή σχεδιασμό.

Συγκεκριμένα, στοχεύοντας στην Αριστεία και την ευγενή άμιλλα, οργανώθηκε ανοιχτή περίοδος προετοιμασίας και προκριματικός γύρος , ώστε να επιλεγεί η καλύτερη ομάδα που θα εκπροσωπούσε  το Σχολείο στον διαγωνισμό. Τόσο κατά την περίοδο της προετοιμασίας, όσο και κατά τη προκριματική φάση όλοι οι συμμετέχοντες είχαν την ευκαιρία   αφενός να έρθουν σε επαφή με την μαγεία των Φυσικών Επιστημών και τις πρακτικές εφαρμογές τους στην καθημερινή ζωή, και αφετέρου  να αναπτύξουν δεξιότητες τόσο σε τεχνικό/εργαστηριακό επίπεδο, όσο και σε ομαδοσυνεργατικό.

Σε όλη αυτή τη διαδικασία το συντονισμό και την οργάνωση της προετοιμασίας είχαν οι υπεύθυνοι  Εργαστηρίων Φυσικών Επιστημών της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης. Αρωγοί σε κάθε προσπάθεια και σε όλα τα στάδια στάθηκαν οι καθηγητές τους, κ. Σταμάτης Παπουτσής –  Φυσικός, Δρ. Γεώργιος Παπαδόπουλος – Φυσικός, Ισίδωρος Σιδέρης – Χημικός ,Χρήστος Αμοργιανιώτης – Χημικός, Δρ. Ιορδάνης Ξαγοράρης – Βιολόγος, Αναστασία Μελαγωνίτου – Βιολόγος, Δημήτρης Παπαναστάσης – Βιολόγος.

Θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές μας και στους καθηγητές τους για την επιτυχή δοκιμασία, με την ευχή κάθε προσπάθειά τους να τους οδηγεί σε ακόμα μεγαλύτερες  επιτυχίες.