1 Χρυσό, 2 Αργυρά και 1 Χάλκινο Μετάλλια στο 5ο Μαθητικό Πρωτάθλημα Σκάκι Δημοτικών Σχολείων και Γυμνασίων Δήμου Κηφισιάς και Ευρύτερου Βόρειου Τομέα Αθηνών

Με επιτυχία και εξαιρετικές παρουσίες συμμετείχαν μαθητές και μαθήτριες από το Νηπιαγωγείο, το Δημοτικό και το Γυμνάσιο της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης στο 5ο Μαθητικό Πρωτάθλημα Δημοτικών Σχολείων και Γυμνασίων Δήμου Κηφισιάς και Ευρύτερου Τομέα Αθηνών. Το Πρωτάθλημα πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 19 Μαΐου 2024 στο 2ο και στο 3ο Δημοτικό Σχολείο Νέας Ερυθραίας.

Από το Νηπιαγωγείο το Χρυσό Κύπελλο απονεμήθηκε στη μαθήτρια Θεοφανώ Κόλλια, η οποία αναδείχθηκε 1η στα  Κορίτσια και το Χάλκινο Μετάλλιο για την 3η θέση γενικής κατάταξης.

Εξαιρετικές θέσεις στη γενική κατάταξη είχαν οι μαθητές και οι μαθήτριες: Ι.Μ (6η θέση), Ανδριανός – Νικόλαος Σκερλέτης (7η θέση), Έκτορας Κυριαζής (8η θέση), Πέτρος Λιάσκος (9η θέση), Νικολέττα Σιούτη (10η θέση).

Εξαιρετικές ήταν οι συμμετοχές όλων των παιδιών του Νηπιαγωγείου που έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους: Ιωάννα Στεφάνου, Μαριάννα Κομποτιάτη , Άλκης Αντώναρος, Αναστάσιος Δερβίσης, Ι.Π., Κωνσταντίνος Αδάμης , Κίμων – Δανιήλ Δομάγερ, Μαρία Πατριαρχέα, Δέσποινα Εισοσιπένταρχου, Δάφνη Αθανασοπούλου, Αλίνα Βουρλιώτη, Μελέτης Περσίας, Εύα Γεωργαντζή, Μαρία Γούση.

Από την Α΄ Δημοτικού το Αργυρό Μετάλλιο απονεμήθηκε στον μαθητή Κώστα – Εμμανουήλ Ξυδέα, ο οποίος κατατάχθηκε στη 2η θέση.

Πολύ καλές ήταν οι θέσεις στη γενική κατάταξη των μαθητών και των μαθητριών του Δημοτικού Σχολείου: Κ. Σ. (5η θέση), Ιάσων-Γιώργος Ίσαρης (10η θέση),

Άξιες συγχαρητηρίων ήταν οι συμμετοχές από το σύνολο των παιδιών του Δημοτικού που διαγωνίστηκαν:

Α΄ Δημοτικού: Μαριάννα Κάββουρα, Γεώργιος Μεταξάκης, Ιωάννης Γεωργαντζής.

Β΄Δημοτικού: Εμμανουήλ Ροντρίγκες – Τσώνης.

Γ΄ Δημοτικού: Αλεξία Λουκάκου, Γεώργιος Ελευθεριάδης, Θ. Μ., Μ. Β., Γεώργιος Αδαμόπουλος.

Ε΄ Δημοτικού: Ευγενία Νικοτιάν

Από τη βαθμίδα του Γυμνασίου το Αργυρό Μετάλλιο απονεμήθηκε στον μαθητή Βασίλη Αποστολόπουλο, ο οποίος κατέκτησε τη 2η θέση.

Υψηλές θέσεις στη γενική κατάταξη κατέλαβαν οι μαθητές και οι μαθήτριες: Αικατερίνη – Ουρανία Αποστολοπούλου (7η θέση), Κωνσταντίνος Μεγαπάνος (8η θέση).

Εξαιρετικές ήταν οι συμμετοχές όλων των μαθητών και των μαθητριών του Γυμνασίου που συμμετείχαν στο Πρωτάθλημα: Νικόλαος Ζαφειρόπουλος, Μαρία Ζαφειροπούλου, Στέλλα Κυριακίδου, Σπύρος Γριβέας, Ιωάννης Αγγελίδης.

Θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές και στις μαθήτριες του Σχολείου μας για τις διακρίσεις και τις συμμετοχές τους στο Πρωτάθλημα καθώς και στους Προπονητές στο Σκάκι που υποστήριξαν την προετοιμασία των παιδιών κύριο Γιώργο Δέτση και κύριο Κωνσταντίνο Σουλτάτη.