1ο και 3ο Βραβείο και 3 Διακρίσεις στον Διαγωνισμό του Μουσείου Κυκλαδικής Τέχνης

Στον Διαγωνισμό του Μουσείου Κυκλαδικής Τέχνης με θέμα «Άνθρωπος στο Κέντρο» μαθήτριες της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης τιμήθηκαν με 2 Βραβεία και 3 Διακρίσεις ανάμεσα από 19.500 συμμετοχές από την Ελλάδα και το εξωτερικό.

Η μαθήτρια Ευδοκία Λυδία Γούτου από τη Δ’ Δημοτικού τιμήθηκε με το 1ο Βραβείο.

Η μαθήτρια Φαίη Λιάκου από την Α΄ Λυκείου τιμήθηκε με το 3ο Βραβείο.

Οι μαθήτριες της Δ΄ Δημοτικού Άννα Κορωναίου και Κωνσταντίνα Μαρία Χαρμοβίτη τιμήθηκαν με Διακρίσεις.

Με Διάκριση τιμήθηκε και η μαθήτρια της β΄ Γυμνασίου Ευαγγελία Νικοτιάν.

Πρωταγωνιστής του φετινού Διαγωνισμού ήταν το εδώλιο της γυναικείας μορφής που χρονολογείται από το 2700-2300 π.Χ. και παρουσιάζεται στη μόνιμη έκθεση «Κυκλαδική Τέχνη» του Μουσείου». Με αφορμή το εδώλιο οι μαθήτριες ζωγράφισαν τις μεταμορφώσεις του Ανθρώπου μέσα από την ιστορία των πολιτισμών, τα έργα και το περιβάλλον που δημιουργεί.

Το Σχολείο μας συμμετείχε στον Διαγωνισμό με 184 έργα μαθητών από το Δημοτικό και το Γυμνάσιο.

Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες που συμμετείχαν στον Διαγωνισμό, στις μαθήτριες που τιμήθηκαν με Βραβεία και Διακρίσεις και στους καθηγητές Εικαστικών κύριο Ισαάκ Μαυρίδη, κυρία Κωνσταντίνα Κούβελα, κυρία Καλή Κατσούρη και κύριο Κωνσταντίνο Ιακώβου που τους προετοίμασαν.

Όλα τα έργα έχουν αναρτηθεί στην ψηφιακή πλατφόρμα www.kidscontest.gr .