1ο & 3ο Βραβείο Ζωγραφικής στο Λύκειο | 1ο Βραβείο Ζωγραφικής στο Γυμνάσιο στους Αγώνες Τέχνης 2022

Με εξαιρετικές επιτυχίες συμμετείχαν μαθητές και μαθήτριες από το Γυμνάσιο και το Λύκειο του Σχολείου μας στους Πανελλήνιους Μαθητικούς Καλλιτεχνικούς Αγώνες που πραγματοποιήθηκαν από τις 24 έως τις 26 Φεβρουαρίου 2022.

Στην Κατηγορία της Ζωγραφικής το 1ο Βραβείο από τις συμμετοχές των Λυκείων κατέκτησε η μαθήτρια της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης Αντωνία – Ίρις Καλκατζάκου.

Το 3ο Βραβείο στην Κατηγορία της Ζωγραφικής από τις συμμετοχές των Λυκείων κατέκτησε η μαθήτρια του Σχολείου μας Μαριέτα Βοσυνιώτη.

Από τις συμμετοχές των Γυμνασίων στην Κατηγορία της Ζωγραφικής το 1ο Βραβείο κατέκτησε η μαθήτριά μας Ελισάβετ Βασιλακάκη.

Τα έργα ζωγραφικής των μαθητριών του Σχολείου μας ξεχώρισαν από το σύνολο των συμμετοχών και βραβεύτηκαν έπειτα από την αξιολόγηση των έμπειρων μελών της Κριτικής Επιτροπής του Διαγωνισμού, την οποία αποτελούσαν οι:

• κα Ελευθερία Στόικου, Επίκουρη Καθηγήτρια, Τμήμα Δημιουργικού Σχεδιασμού και Ένδυσης, ΔΙΠΑΕ, Εικαστικός
  • κα Βενετία Κουτσού, Λέκτορας Εφαρμογών, Τμήμα Δημιουργικού Σχεδιασμού και Ένδυσης, ΔΙΠΑΕ, Ενδυματολόγος, Σχεδιάστρια
  • κος Στέλιος Ντεξής, Αναπληρωτής Καθηγητής, Τμήμα Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών, Σχολή Καλών Τεχνών ΑΠΘ, Εικαστικός

Το θέμα των Αγώνων Τέχνης ήταν ο στίχος του Ανδρέα Κάλβου «Θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία». Έτσι λοιπόν, στα μέσα Ιανουαρίου 14 μαθητές και μαθήτριες από το Γυμνάσιο και 12 μαθητές και μαθήτριες από το Λύκειο δούλεψαν σε ένα ολοήμερο εργαστήριο, όπως όριζε η προκήρυξη του Διαγωνισμού.

Με την καθοδήγηση των Εικαστικών κυρίας Κωνσταντίνας Κούβελα και κύριου Ισαάκ Μαυρίδη οι μαθητές και οι μαθήτριες προσέγγισαν το θέμα μέσα από πολλαπλές διαφορετικές αναγνώσεις και το συνέδεσαν με σημερινά φλέγοντα ζητήματα καταπάτησης ελευθεριών και δικαιωμάτων.

Κατά τη διάρκεια  του Εργαστηρίου δημιουργήθηκαν έργα εξαιρετικής αισθητικής με τη χρήση πολλών διαφορετικών μέσων και τεχνικών και επιλέχθηκαν τρία έργα από το Γυμνάσιο και τρία έργα από το Λύκειο, σύμφωνα με την προκήρυξη.

Πρόκειται για τα έργα της Ελισάβετ Βασιλακάκη (γ΄ Γυμνασίου), Λυδίας Σιφναίου (γ΄ Γυμνασίου), Χριστίνας Ευσταθίου – Μαρίτας Σταυράκη (β΄ Γυμνασίου), Μαριέτας Βοσυνιώτη (Α΄ Λυκείου), Αρτέμιδος Μπαλάνου (Α΄ Λυκείου),  Αντωνίας – Ίριδας Καλκατζάκου (Β΄ Λυκείου) που εκπροσώπησαν το Σχολείο μας στην Τελική Φάση του Διαγωνισμού.

Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες που συμμετείχαν στην Πρώτη Φάση των Αγώνων Τέχνης, στα παιδιά που εκπροσώπησαν το Σχολείο και στις μαθήτριες που διακρίθηκαν με τόσο σημαντικά βραβεία, αποδεικνύοντας για άλλη μια φορά την ποιοτική δουλειά που πραγματοποιείται στα Εικαστικά επί σειρά ετών στην Εκπαιδευτική Αναγέννηση.

Θερμά συγχαρητήρια στους καθηγητές  Εικαστικών του Σχολείου μας κυρία Κ. Κούβελα και κύριο Ι. Μαυρίδη που συντέλεσαν στην άρτια προετοιμασία των μαθητών και στις επιτυχίες τους.