1ος Έπαινος για μαθητή του Σχολείου μας στον 27ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Αστρονομίας 2022

Με εξαιρετική επιτυχία συμμετείχε ο μαθητής από τη γ΄ Γυμνασίου του Σχολείου μας Αλέξανδρος Ηλιάδης στην 3η Φάση «Ίππαρχος» του 27ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού Αστρονομίας. Ο μαθητής της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης με την υψηλή του απόδοση κατέκτησε την 4η θέση και του απονεμήθηκε ο 1ος Έπαινος.

Σκοπός του Διαγωνισμού είναι η ενασχόληση και η εμβάθυνση των μαθητών με την  επιστήμη της Αστρονομίας, της Διαστημικής και της Αστροφυσικής, η εξοικείωσή τους με τις σύγχρονες τεχνολογικές ανακαλύψεις των τεχνητών δορυφόρων και άλλων παρατηρητηρίων και η επιβράβευση της ενδόμυχης και διερευνητικής προσπάθειάς τους.

Συγχαρητήρια στον Αλέξανδρο για τη σημαντική διάκρισή του καθώς και στους καθηγητές κύριο Αθανάσιο Τασούλα και κύριο Δημήτρη Παπαδόπουλο που συντέλεσαν στην άρτια προετοιμασία του.