1η και 3η θέση στον 1ο Μαθητικό Διαγωνισμό Ιστορίας που διοργάνωσε με επιτυχία η Εκπαιδευτική Αναγέννηση

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε ο 1ος Μαθητικός Διαγωνισμός Ιστορίας «ἱστορεῖν: η ελληνική και ευρωπαϊκή Ιστορία από την Αρχαιότητα έως τη σύγχρονη εποχή» που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 3 Απριλίου 2022 και διοργανώθηκε από την Εκπαιδευτική Αναγέννηση.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες από Γυμνάσια και Λύκεια σε πανελλαδικό επίπεδο που συμμετείχαν στον Διαγωνισμό είχαν την ευκαιρία να βιώσουν μια πρωτότυπη και καινοτόμα συμμετοχική διαδικασία στο πλαίσιο της ενθάρρυνσης του μαθητικού κοινού για μια εγγύτερη προσέγγιση της Ιστορίας της Ανθρωπότητας και των αλλαγών που παρατηρούνται μέσα στον ιστορικό χρόνο στην κοινωνία, την οικονομία, τις τέχνες, τα γράμματα, και τις επιστήμες. Ο τελικός στόχος είναι η ανάπτυξη του δημιουργικού τριπτύχου ιστορική κρίση-ιστορική ενσυναίσθηση-ιστορικός γραμματισμός.

Στον φετινό Διαγωνισμό τα θέματα αφορούσαν στην επέτειο των 100 χρόνων από το τέλος της Μικρασιατικής Εκστρατείας και στην καταστροφή του μικρασιατικού Ελληνισμού που ακολούθησε και έλαβαν μέρος μαθητές της  γ΄ Γυμνασίου και της Α΄ και Β΄ Λυκείου.

Στην Τελική Κατάταξη την 1η θέση κατέκτησε η μαθήτρια από τη Β΄ Λυκείου της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης Χαρά Κονταξάκη.

Στην 3η θέση αναδείχτηκε η μαθήτρια από τη γ΄ Γυμνασίου του Σχολείου μας Αναστασία Καραχάλιου.

Την 4η θέση κατέκτησε η μαθήτρια από τη Β΄ Λυκείου του Σχολείου μας Πελαγία Γκόγκα.

Στον 1ο Μαθητικό Διαγωνισμό Ιστορίας συμμετείχαν τα σχολεία: Γυμνάσιο Νέας Πεντέλης, 1ο Γυμνάσιο Κηφισιάς, 2ο ΓΕΛ Άνω Λιοσίων, ΓΕΛ Ρίου, Γενικό Εκκλησιαστικό Λύκειο Ριζαρείου Εκκλησιαστικής Σχολής.

Η τελική κατάταξη των ομάδων μετά την ολοκλήρωση της τελικής φάσης για τις κατηγορίες Γυμνασίου και Λυκείου έχει ως εξής :

Θερμά συγχαρητήρια σε όλες τις ομάδες που διαγωνίστηκαν και ιδιαίτερες ευχαριστίες στα μέλη της Οργανωτικής Επιτροπής, τους καθηγητές Φιλολόγους, το διοικητικό και βοηθητικό προσωπικό και κυρίως τους αποφοίτους και μαθητές – εθελοντές του Διαγωνισμού, που συνέβαλαν με όρεξη, διάθεση και χαμόγελο στην επιτυχία της Διοργάνωσης.