1η θέση για το Λύκειο και εκπροσώπηση της Ελλάδας στην Ολυμπιάδα Εκπαιδευτικής Ρομποτικής 2019 & 2η θέση για το Γυμνάσιο στους Εθνικούς Ολυμπιακούς Αγώνες!

Η Μαθητική Ομάδα του Λυκείου «Minders» με το project «SKEye» κατέκτησε την 1η θέση και θα εκπροσωπήσει την Ελλάδα στην Ολυμπιάδα Εκπαιδευτικής Ρομποτικής που θα πραγματοποιηθεί από τις 8 έως τις 10 Νοεμβρίου 2019 στην πόλη Γκιούρ της Ουγγαρίας. Το project «SKEye» έχει ως στόχο την κεντρική διαχείριση δεδομένων σε μια πόλη και την επίλυση σημαντικών προβλημάτων, όπως τη διαχείριση αποβλήτων, την άμεση αντιμετώπιση καταστάσεων έκτακτης ανάγκης, τη διαχείριση κρίσεων καθώς και τον περιορισμό του ανθρώπινου παράγοντα σε βαρέα και ανθυγιεινά επαγγέλματα, με σκοπό τη βελτίωση της ζωής των συμπολιτών μας. Το project «SKEye» αποτελεί ένα πρωτοποριακό σύστημα ηλεκτρονικής διακυβέρνησης μια πόλης. Χρησιμοποιώντας μια απλή κάμερα παρακολούθησης κλειστού κυκλώματος, αναλύει την εικόνα, χαρτογραφεί το περιβάλλον και εξάγει δεδομένα. Τα δεδομένα χρησιμοποιούνται δίνοντας οδηγίες σε  μικρά ρομπότ-εργάτες, τα οποία χρησιμοποιούνται για τα συμφέροντα της πόλης. Σε καθημερινά βάση, τα ρομπότ έχουν ως κύρια αρμοδιότητα να συλλέγουν απορρίμματα που βρίσκονται στην περιοχή και να τα τοποθετούν στον πλησιέστερο κάδο. Ένα έξυπνο σύστημα διαχωρισμού απορριμμάτων τα χωρίζει σε αλουμίνιο, μέταλλο, πλαστικό ή χαρτί. Κατά τη διάρκεια που τα ρομπότ εκτελούν τα καθημερινά τους καθήκοντα, αν προκύψει κάποια κατάσταση έκτακτης ανάγκης όπως ένα τροχαίο ατύχημα ή πυρκαγιά, τα ρομπότ είναι δυναμικά σχεδιασμένα ώστε να δίνουν προτεραιότητα στο σημαντικότερο συμβάν και να παρεμβαίνουν άμεσα.

Την Ομάδα «Minders» αποτελούν οι μαθητές: Χρήστος Αντωνόπουλος, Θοδωρής Γκαμαλέτσος, Κωστής Σπυρίδωνος, Δημήτρης Παπαγεωργίου, Θανάσης Πανταζής.

Η Μαθητική Ομάδα του Γυμνασίου «Minders Junior» κατέκτησε τη 2η θέση πανελλαδικά με το project «Robopacket», το οποίο υποστηρίζει τη μεταφορά δεμάτων στο σπίτι. Όλα τα δέματα συγκεντρώνονται σε ένα κεντρικό ρομποτικό διανομέα, που χρησιμοποιεί υπόγειους διαδρόμους, ώστε να μεταφέρονται με υπόγειο δίκτυο σε κάθε σπίτι. Οι μαθητές κατασκεύασαν ένα άρτιο μηχανικό δίκτυο καθώς και τον ρομποτικό διανομέα και προγραμμάτισαν τη συνολική λειτουργία, ώστε όταν θέτει ο χρήστης τις ακριβείς συντεταγμένες που θέλει να αποστείλει το εκάστοτε δέμα, ο αλγόριθμος να εντοπίζει τη βέλτιστη διαδρομή και να στέλνει όλα τα δέματα παράλληλα, χρησιμοποιώντας το σύστημα των ταινιοδιαδρόμων.

Την Ομάδα «Minders Junior» αποτελούν οι μαθητές: Γιώργος Κλωνής, Ορέστης Ζηκούλης, Θάνος Κοτσόκολος, Κωνσταντίνος Μουστακάκης

Θερμά συγχαρητήρια σε όλους μας τους μαθητές για τη συμμετοχή του και τις σπουδαίες διακρίσεις τους!

Συγχαρητήρια και στους Προπονητές Ρομποτικής των Μαθητικών Ομάδων, τον IT Manager του Σχολείου κύριο Δημήτρη Μωραΐτη και τους Αποφοίτους και Επιστημονικούς Συνεργάτες κυρίους Τίμο Τρυφωνίδη και Ιάσονα Ταούκη.

Καλή επιτυχία στην Μαθητική Ομάδα «Minders» στην Ολυμπιάδα Εκπαιδευτικής Ρομποτικής 2019!

Πληροφορίες : Χρυσανθέμων 11, Τ.Κ. 19014, Αφίδνες Αττικής, Τηλ. 22950 29840, www.anagennisi.edu.gr