1η θέση στο Γυμνάσιο και 1η θέση στο Λύκειο στον 4ο Διαγωνισμό Γρίφων Μαθηματικών & Λογικής που διοργάνωσε με επιτυχία η Εκπαιδευτική Αναγέννηση

Μια μέρα γεμάτη γρίφους που βασιζόταν στη μαθηματική σκέψη και λογική είχαν την ευκαιρία να βιώσουν μαθητές Γυμνασίων και Λυκείων που συμμετείχαν στον 4ο Διαγωνισμό Γρίφων Μαθηματικών & Λογικής που διοργανώθηκε από την Εκπαιδευτική Αναγέννηση το Σάββατο 2 Απριλίου 2022.

Εξαιρετικές ήταν οι επιδόσεις των μαθητών του Σχολείου μας, οι οποίοι κατέκτησαν την 1η θέση τόσο στη βαθμίδα του Γυμνασίου όσο και στη βαθμίδα του Λυκείου. Πιο συγκεκριμένα:

Στην τελική κατάταξη του Γυμνασίου, τη 1η θέση κατέκτησε η Ομάδα «Γ11» με τους μαθητές Φίλιππο Γκερεδάκη, Λάμπρο Ιακωβάκη και Κωνσταντίνο Καραχάλιο. Την 5η θέση κατέλαβε η Ομάδα «Γ20» με τους μαθητές Στράτο Καραβά, Θάνο Κάτσικα και Γιάννη Νταή.

Στην τελική κατάταξη του Λυκείου, την 1η θέση κατέκτησε η Ομάδα «Λ16» με τους μαθητές Ιάσονα Βαλιάδη, Ξενοφών Μορώνη και Στέλιο Δεριζιώτη.  Την 6η θέση κατέλαβε η Ομάδα «Λ17» με τους μαθητές Μιχαήλ Κούργιαλη, Αντωνία Καλκατζάκου, Άραν Ίκμπαλ Κωστάκη.

Στην έναρξη του Διαγωνισμού απηύθυναν χαιρετισμό εκλεκτοί ομιλητές, που στο σύνολό τους μίλησαν στο κοινό για τη σημασία και την αξία της μαθηματικής σκέψης και συνεχάρησαν το Σχολείο μας για την άρτια διοργάνωση.

Πιο συγκεκριμένα χαιρετισμό απηύθυναν οι κύριοι:

Δημήτριος Αργύρης, Συντονιστής Εκπαιδευτικού Έργου, ΠΕ03,           5ο ΠΕΚΕΣ, ενεργό μέλος της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας

Αλέξανδρος Βαρούχας, Μέλος της Επιτροπής Διαγωνισμών της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας

Μιχάλης Λάμπρου, Καθηγητής Πανεπιστημίου Κρήτης, Ερευνητής, Συγγραφέας, Επιστημονικός Υπεύθυνος στην Ελλάδα του Διεθνούς Μαθηματικού Διαγωνισμού «Καγκουρό»

Χούλης Πανταζής, Καθηγητής Πανεπιστημίου Δυτικής Αυστραλίας, Συνιδρυτής – Υπεύθυνος Έρευνας και Ανάπτυξης της εταιρείας MaxxBrain, Ιδρυτής Μουσείου Γρίφων Καστελόριζου

Στο 4ο Διαγωνισμό Γρίφων Μαθηματικών & Λογικής συμμετείχαν τα σχολεία: Πρότυπο Γυμνάσιο Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης, Ευαγγελική Σχολή, Εκπαιδευτήρια «Δούκα», Φροντιστήριο Μ.Ε. ΤΣΙΑΛΑΣ, ΓΕΛ Βουλιαγμένης, Γυμνάσιο Ψαχνών Ευβοίας, 5ο ΓΕΛ Γλυφάδας, 6ο Γυμνάσιο Χαλανδρίου, ΓΕΛ Θρακομακεδόνων, 3ο Γυμνάσιο Ναυπάκτου, 1ο Γυμνάσιο Μελισσίων, Αμερικάνικο Κολλέγιο – Pierce, Εργαστήρι Γρίφων και Μαθηματικών Παιχνιδιών του Καλλιτεχνικού Εργαστηρίου «Ουτοπία», Πρότυπο Γυμνάσιο Αγίων Αναργύρων, Πρότυπο Γενικό Λύκειο Αγίων Αναργύρων, Γυμνάσιο Σχηματαρίου, ΓΕΛ Δροσιάς, Εκπαιδευτήρια «Η Ελληνική Παιδεία», Λύκειο Αναβρύτων, Φροντιστήρια Αλκή, 1ο Γενικό Λύκειο Αγίας Παρασκευής,

Η τελική κατάταξη των ομάδων μετά την ολοκλήρωση της τελικής φάσης για τις κατηγορίες Γυμνασίου και Λυκείου έχει ως εξής :

Θερμά συγχαρητήρια σε όλες τις ομάδες που διαγωνίστηκαν και ιδιαίτερες ευχαριστίες στα μέλη της Οργανωτικής Επιτροπής, τους καθηγητές Μαθηματικών, το διοικητικό και βοηθητικό προσωπικό και κυρίως τους αποφοίτους και μαθητές – εθελοντές του Διαγωνισμού, που συνέβαλαν με όρεξη, διάθεση και χαμόγελο στην επιτυχία της Διοργάνωσης.