1η Θέση στον Τοπικό Διαγωνισμό EUSO

Την 1 η θέση στον Τοπικό Διαγωνισμό EUSO της Ανατολικής Αττικής κατέλαβαν οι μαθητές της Β΄ Λυκείου της Εκπαιδευτικής  Αναγέννησης Γιώργος Ευσταθόπουλος-Μπουτζούνης, Μαρία-Νίκη Ζωγράφου και Αργυρώ Κυπαρίσση.

Η διοργάνωση πραγματοποιήθηκε στις 7 Δεκεμβρίου 2019 στα Εργαστήρια του Ε.Κ.Φ.Ε. Παλλήνης.
Οι μαθητές του Σχολείου μας διακρίθηκαν στην 1 η θέση ανάμεσα σε εικοσιπέντε διαγωνιζόμενα σχολεία και ταυτόχρονα πήραν την
πρόκριση για την τελική φάση του Πανελληνίου Διαγωνισμού για τη διεκδίκηση μιας θέσης στην Ολυμπιάδα Φυσικών Επιστημών.

Διαγωνίστηκαν σε Εργαστηριακές Δεξιότητες στη Βιολογία, τη Φυσική και τη Χημεία. Με σύμμαχό τους την άρτια κατάρτιση και το ομαδικό τους πνεύμα εφάρμοσαν άψογα τα εργαστηριακά πρωτόκολλα και απάντησαν στις θεωρητικές ερωτήσεις. Η συνολική τους βαθμολογία ήταν 268/300, και αποτελεί μια βαθμολογία από τις υψηλότερες που έχουν επιτευχθεί από οποιαδήποτε ομάδα σε διαγωνισμό EUSO.

Το Σχολείο μας τα τελευταία χρόνια έχει πια παράδοση άριστων εμφανίσεων και υψηλών διακρίσεων στους διαγωνισμούς Φυσικών
Επιστημών που κατακτήθηκε με συστηματικότητα, διαθεματική συνεργασία και ενδελεχή σχεδιασμό.

Συγκεκριμένα, στοχεύοντας στην Αριστεία και την ευγενή άμιλλα, οργανώθηκε ανοιχτή περίοδος προετομασίας και προκριματικός γύρος δύο φάσεων, ώστε να επιλεγούν οι καλύτεροι και από αυτούς οι άριστοι που θα εκπροσωπούσαν το Σχολείο στον διαγωνισμό. Τόσο κατά την περίοδο της προετοιμασίας, όσο και κατά τις προκριματικές φάσεις όλοι οι συμμετέχοντες είχαν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με την μαγεία των Φυσικών Επιστημών και τις πρακτικές εφαρμογές τους στην καθημερινή ζωή, αλλά και να αναπτύξουν δεξιότητες τόσο σε τεχνικό/εργαστηριακό επίπεδο, όσο και σε ομαδοσυνεργατικό.

Σε όλη αυτή τη διαδικασία το συντονισμό και την οργάνωση της προετοιμασίας είχε η κα. Λεωνή Παναγιωτοπούλου, Υπεύθυνη Εργαστηρίων Φυσικών Επιστημών της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης. Αρωγοί σε κάθε προσπάθεια και σε όλα τα στάδια στάθηκαν οι υπεύθυνοι καθηγητές τους κα. Λεωνή Παναγιωτοπούλου – Χημικός, κ. Σταμάτης ΠαπουτσήςΦυσικός και Δρ. Κριμιτζάς Αντώνιος – Βιολόγος.

Οι μαθητές μας θα προετοιμαστούν για την επόμενη Πανελλήνια φάση του Διαγωνισμού, που θα πραγματοποιηθεί στα εργαστήρια του
Ε.Κ.Φ.Ε. Αγίων Αναργύρων στις 25 Ιανουαρίου 2020, στην οποία θα συναγωνιστούν με τους νικητές των προκριματικών Τοπικών
Διαγωνισμών EUSO.

Στόχος μας είναι η συμμετοχή του Σχολείου μας στην 18η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Φυσικών Επιστημών, τον Μάιο του 2020.

Θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές μας και στους καθηγητές τους για την επιτυχία, με την ευχή κάθε προσπάθειά τους να τους αξιώνει
τέτοιες και μεγαλύτερες επιτυχίες!