1η θέση στον Τελικό Διαγωνισμό EUSO 2020

Εισιτήριο για την Ολυμπιάδα Φυσικών Επιστημών

Την 1η θέση στον Τελικό Διαγωνισμό EUSO 2020 Νοτίου Ελλάδας κατέκτησαν οι μαθητές της Β΄ Λυκείου της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης Γιώργος Ευσταθόπουλος-Μπουτζούνης, Μαρία-Νίκη Ζωγράφου και Αργυρώ Κυπαρίσση. Η σπουδαία αυτή επιτυχία των μαθητών εξασφάλισε τη συμμετοχή τους στην 18η Ολυμπιάδα Φυσικών Επιστημών, που θα πραγματοποιηθεί στο Χράντεκ Κράλοβε της Τσεχίας 10-16 Μαΐου 2020.

Η 2η φάση του διαγωνισμού πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 25 Ιανουαρίου 2020 στο Εργαστηριακό Κέντρο Φυσικών Επιστημών (Ε.Κ.Φ.Ε.) Αγίων Αναργύρων και η βράβευση ακολούθησε την Κυριακή 26 Ιανουαρίου 2020 στο Ευγενίδειο Ίδρυμα από την Υπουργό Παιδείας κα Νίκη Κεραμέως.

Οι μαθητές του Σχολείου μας διακρίθηκαν παράλληλα πρώτοι στη Φυσική και τρίτοι στη Χημεία ανάμεσα σε 38 διαγωνιζόμενα σχολεία της Νοτίου Ελλάδας κερδίζοντας επάξια την πρόκριση για την Ολυμπιάδα Φυσικών Επιστημών, ως εκπρόσωποι της πατρίδας μας.

Καθ’ όλη τη διάρκεια του διαγωνισμού επιδόθηκαν σε εργαστηριακές ασκήσεις  Βιολογίας, Φυσικής και Χημείας και με σύμμαχό τους την άρτια κατάρτιση και το ομαδικό τους πνεύμα εφάρμοσαν άριστα τα εργαστηριακά πρωτόκολλα. Η συνολική βαθμολογία που συγκέντρωσαν ήταν 210/300.

Η σημαντική επιτυχία συνεχίζει την παράδοση των τελευταίων ετών της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης στις εξαιρετικές εμφανίσεις και τις υψηλές διακρίσεις στους Διαγωνισμούς Φυσικών Επιστημών και  κατακτήθηκε με συστηματικότητα, συνεργασία, ομαδικότητα και λεπτομερή σχεδιασμό.

Σε όλη αυτή τη διαδικασία τον συντονισμό και την οργάνωση της προετοιμασίας είχε η κα Λεωνή Παναγιωτοπούλου, Υπεύθυνη Εργαστηρίων Φυσικών Επιστημών της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης.

Αρωγοί σε κάθε προσπάθεια και σε όλα τα στάδια υπήρξαν οι υπεύθυνοι καθηγητές τους, κα Λεωνή Παναγιωτοπούλου – Χημικός, κος Σταμάτης Παπουτσής – Φυσικός και Δρ. Αντώνιος Κριμιτζάς – Βιολόγος.

Οι μαθητές μας θα προετοιμαστούν για τη συμμετοχή τους στην Ολυμπιάδα από τους καθηγητές τους τόσο στα άρτια εξοπλισμένα εργαστήρια του Σχολείου μας, όσο  και σε πανεπιστημιακά εργαστήρια.

Θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές και στους καθηγητές μας για τη μεγάλη διάκρισή τους και καλή επιτυχία στην Ολυμπιάδα Φυσικών Επιστημών!