1η θέση για τη Μαθητική Ομάδα Ρομποτικής Γυμνασίου «Minders» στον 1ο Πανελλήνιο Διαδικτυακό Διαγωνισμό «Χορεύοντας…την Άνοιξη»

Την 1η θέση κατέκτησε η Μαθητική Ομάδα Ρομποτικής Γυμνασίου «Minders» της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης στον 1ο Πανελλήνιο Διαδικτυακό Διαγωνισμό «Χορεύοντας…την Άνοιξη» που διοργανώθηκε από τη WRO Hellas. Οι «Minders» συμμετείχαν στον Διαγωνισμό με το project– ρομπότ «Macaruno» και αναδείχθηκαν στην 1η θέση έπειτα από την ηλεκτρονική ψηφοφορία του κοινού, συγκεντρώνοντας συνολικά 463 ψήφους, στην κατηγορία της δευτεροβάθμιας (Γυμνάσιο).

Στόχος του Διαγωνισμού ήταν οι μαθητές την περίοδο του περιορισμού της κυκλοφορίας και της αναστολής λειτουργίας των σχολείων για την αντιμετώπιση του COVID-19, να χρησιμοποιήσουν τη φαντασία τους, και να δώσουν τον δικό τους ορισμό στην άνοιξη δημιουργώντας τα δικά τους ρομποτάκια που χορεύουν, «ως έντομα, ως ζώα, ως άνθρωποι» ή όπως αλλιώς τα φαντάζονται.

Τη Μαθητική Ομάδα Ρομποτική του Γυμνασίου αποτελούν οι μαθητές:

Διονύσης Κανέλλης, Γιώργος Κλωνής, Θανάσης Κοτσόκολος, Ηλέκτρα Λάττα, Κωνσταντίνος Μουστακάκης.

Συγχαρητήρια στους μαθητές μας για την πρόκρισή τους καθώς και στους Προπονητές Ρομποτικής, τον ΙΤ Manager του Σχολείου μας κύριο Δημήτρη Μωραΐτη και τον Απόφοιτο και Επιστημονικό Συνεργάτη μας κύριο Ιάσονα Ταούκη.

Δείτε εδώ το ρομπότ «Macaruno» της Μαθητικής Ομάδας «Minders» να χορεύει το ομώνυμο τραγούδι: